Dikkat! Büyük tehlike geri dönüyor!

Dikkat! Büyük tehlike geri dönüyor! Dikkat! Büyük tehlike geri dönüyor!

Corona Virüs varyantlarının artması üzerine uyarılar geldi aşı ve maske ve hijyene dikkat edilmesi önerildi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de vaka sayılarının arttığını belirten Bakan Fahrettin Koca, "Risk gurubunda olanların, 50 yaş üstündekilerin, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz" dedi. TV'lerde sanatçıların aşı çağrısı anonsları da dönmeye başlarken, Bakan Koca'nın uyarısının hemen ardından aşı randevuları yeniden açıldı. Son aşısının üzerinden 6 ay geçenler hatırlatma dozunu yaptırabilecek. 

E-nabız sistemine tanımlananlar bugünden itibaren randevu alabilecek. 3 doz Biontech aşısı olanlar 4'üncü doz olacak. 65 yaş ve üstü ve riskli gruplarda olanlar için bu 6'ncı doz aşı olacak.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, 50 yaş üzerine 4'üncü doz, 5 doz olanlara ise 6'ncı doz aşı önerisinde bulundu. Şenol, "Yeni varyantlar kartları yeniden açıyor. Yeni varyantlar- bağışık olmayan topluluklarda yoğun bulaş nedeniyle ortaya çıkıyor" uyarısını paylaştı.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, hatırlatma dozunun başlamasıyla ilgili görüşlerini paylaşarak, “Son doz üzerinden 6 aydan fazla zaman geçen 50 yaş üzeri herkese ve kaçıncı doz olduğundan bağımsız olarak açılmış. İçinde bulunduğumuz dalga BA4/5 çok etkili, bağışıklık cevabına rağmen bulaşabiliyor” dedi. Şenol, 18-50 yaş arasında kronik hastalığı ve bağışıklık sorunu olmayan hastalara “3 doz yeterli” önerisinde bulundu.

Hatırlatma dozu gereksinimi olarak, ‘yeni varyant, yüksek salgın hızı, eskiyen bağışıklıkları’ örnek gösteren Şenol, “Yeni varyantlar kartları yeniden açıyor. Yeni varyantlar- bağışık olmayan topluluklarda yoğun bulaş nedeniyle ortaya çıkıyor” dedi.


  • post

Yorum Yazın