Ne söz vermişti, neler yaptı? Günel’in vaatleri yalan oldu!

Ne söz vermişti, neler yaptı? Günel’in vaatleri yalan oldu! Ne söz vermişti, neler yaptı? Günel’in vaatleri yalan oldu!

Seçim meydanlarında Kuşadası seçmeninden parlak vaatlerle oy isteyen Belediye Başkanı Ömer Günel, geride kalan 5 yıllık dönemde 33 başlık altında topladığı projelerin büyük bölümünü gerçekleştirmedi. Görev süresi boyunca bazı konularda verdiği sözün tam tersini yapan ve Kuşadası’nın gözünde istenmeyen adama dönüşen Günel’in, yatırımlar konusundaki vaatleri ise gündeme bile gelmedi.

İşte madde madde Günel’in verdiği sözler ve akıbetleri:

1. Evcil Hayvan Pansiyonu:

Haybulans ve Hayvan Barınağı üzerinden “hayvan dostu reklamlar” hiç ara vermedi. Ama pansiyon konusu seçim sonrası gündeme bile gelmedi.

2. Katı Atık Yönetimi:

Günel’in 2019’da açıkladığı hedeflerde Kuşadası’nın sıfır katı atık üreten bir kent haline getirileceği söyledi. Belli noktalarda dönüşüm kumbaraları dışında ortada görünen faaliyet yok. Kuşadası sokakları hala çöp yığınları ile dolu, merkez kokuyor.

3. Güvenli Park Projesi:

Çocuk oyun parkları 7/24 güvenlik kameraları ile izlenerek güvenli bir ortam oluşturulacaktı. Göz önündeki parklar hariç, çevredeki oyun alanlarının kaderine terk edildi.

4. Belediye Kreşi Projesi:

Dar gelirli ailelerin bütçelerini zorlamaması ve dar gelirli kadınların iş hayatına katılımını sağlamak amacıyla çocukların eğitim ve bakımının gerçekleştirileceği bir merkez yapılacaktı. Ama seçim sonrası gündeme bile getirilmeyen projelerden biri oldu.

5. Eski Mahallelerde İmar Planı ve Sağlıklaştırma Faaliyetleri:

Eski mahallelerde butik otel ve pansiyonlar oluşturulacaktı. Bırakın eski yapıları sağlıklı hale getirmeyi, daha önceki dönemde restore edilerek Ege Mutfağı olarak faaliyete geçen tarihi yapı bile kaderine terk edildi.

6. Sosyal Belediyecilik Faaliyetleri:

Günel’in kişisel reklam aracı haline getirilen sosyal yardımlar konusunda hiçbir şey yapılmadı. Sosyal Belediyeciliğin gereği olarak faaliyet gösteren Huzurevi bile kapatıldı, onlarca yaşlı kapının önüne kondu.

7. Spora Destek ve Teşvik Projesi:

Amatör spor kulüplerine sağlanan küçük desteklerle sınırlı kaldı. Sporun gelişmesini sağlayacak yeni projeler ile spor turizmi için alt yapı oluşturulacağı yolundaki sözler yerine getirilmedi.

8. Mavi Yol/Bisiklet Yolu Projesi:

Liman-Adagöl ile Liman Milli Park arasında oluşturulacağı söylenen bu proje de, seçim vaatleri arasında unutulmaya terk edildi.

9. Engelsiz Kuşadası Projesi:

Yollarıyla, plajlarıyla, binalarıyla, dayanışma ile ve istihdam sağlanarak Kuşadası engelli dostu bir kente dönüşecekti. Bu sözlerin ne kadarının hayata geçirildiğini en iyi engelliler biliyor.

10. Trafik Ve Otopark Projesi:

Kent giriş çıkışlarında yeni düzenlemeler yapılacak ve tek yön ile trafikte akış sağlanacaktı. Sonuç hüsran oldu. Kuşadası 5 yıl boyunca tarihinde yaşamadığı kadar yoğun bir trafik keşmekeşine mahkum edildi.

11. Tariş Alanı Projesi:

Kuşadası’nın soluk alacağı yegane alan, Büyükşehir işbirliği ile betona teslim edildi. Bahçedeki tescilli yapılar ise şaibeli bir şekilde, kafe olarak işletmesi için Kuşadası Belediyesi’nin kadrolu showmen’i haline gelen Okan Bayülgen’e verildi.

12. Halk Marinası:

Güzelçamlı’da tekne sahipleri ve amatör balıkçılar için bir marina inşa edilecekti. Bırakın yeni bir yatırımı, mevcut barınağı çivi bile çakılmadı.

13. Güvercinada Projesi:

Günel’in harfiyyen yerine sözlerden biri. Söz verdiği gibi, tarihi mekan sayısız rock ve caz konserine ev sahipliği yaptı. Bu arada söz konusu konserlerin organizasyonu yakın çevresindeki organizatörlerin cebini doldurmasına vesile oldu.

14. Denizcilik Müzesi Projesi:

Günel, Güvercinada içindeki içkale bölümünde Denizcilik Müzesi açmaya söz verdi. Ancak şu ana kadar öyle bir müzeyi gören çıkmadı. Kısacası Kuşadası’nın hala bir müzesi yok.

15. Kongre Merkezi Projesi:

Vaatlere göre, atıl durumdaki Kongre Merkezi yeniden faaliyete geçirilecekti. Ne var ki, Kuşadası Belediyesi, genel kurulda yatırımı yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı devre dışı bıraktırınca, milyonluk yatırımın kaderi değişmedi.

16. Kent Konseyi:

Belediye güdümünde faaliyetini sürdürüyor

17. Mahalle Meclisleri Projesi:

Kağıt üzerinde de olsa yerine getirildi.

18. ADAMEK Projesi (Mesleki eğitim kursları):

Kuşadası’na ne kadar katkıda olduğu tartışılsa da kağıt üzerinde gerçekleşti olarak gösteriliyor.

19. İki Adet Plaj Düzenlenip Yeniden Hizmete Açılacak:

Günel’in 19 Mart 2019’da duyurduğu proje. Bırakın yeni plaj açmayı, ünlü Sevgi Plajı’nı bile vatandaşın ücretsiz yararlanamadığı bir hale getirdi. Bu arada mevcut plajlar. Yandaşlara peşkeş çekildi.

20. KUŞAKK Projesi Büyütülecek:

Kuşadası Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi (KUŞAKK) Günel işbaşına gelir gelmez belediyeye tarafından tahsis edilen binadan kovuldu. Alternatif olarak kurulan yeni Kadın Kooperatifi de tabeladan ibaret kaldı.

21. Yeni İnşaatlar Özel Temalarla Yapılacak:

Günel bu vermesine rağmen Kuşadası’nda dağ-taş, yönetmeliklerde yasaklanmasına rağmen otel projesiyle inşa edilen konutlarla dolduruldu. Bırakın özel temalı estetik yapılaşmayı, Günel dönemi zihniyeti Kuşadası Taşadası’na döndü.

22. Yaş Alma Merkezi Projesi:

30 Ekim 2020’deki depremde hasar aldığı gerekçesiyle onarmak yerine mevcut huzurevini bile kapatan Günel, 5 yıldır gerçekleştirmediği bu projeyi yeniden gündeme getirdi. Ancak somut adım atılmadı.

23. Kadın Sığınma Evi Projesi:

Türkiye İşçi Partisi Kuşadası örgütü yasal sorumluluk olan yatırım gerçekleşmediği için suç duyurusunda bulunana kadar gündeme bile gelmedi. TİP’in açıklaması sonrası bu yatırımın gerçekleşmesi için bazı adımlar atıldığı yolunda apar topar yapılan açıklama kimseye inandırıcı gelmedi.

24. Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu Projesi:

Otogar ile Ticaret Odası arasında inşa edileceği açıklanan proje, Günel mazbatasını cebine koyduktan gündeme bile gelmedi.

25. Şehir Giriş Ve Çıkışları Düzenlenecek:

Böyle bir düzenleme yapılmadı. Giriş ve çıkışlardaki tek dikkat çekici yatırım, tartışmalı bir 21/B ihalesi ile gerçekleştirilen peyzaj düzenlemeleri oldu.

26 Kuşadası Kervansarayı Müzeye Dönüştürülecek:

Mülkiyeti Vakıflar’a ait olan yapı ile ilgili farklı farklı projeler ortaya atıldı. Ortada hayata geçirilen proje yok.

27. Altın Güvercin Festivali Yeniden Düzenlenecek:

Günel döneminin en gözde faaliyeti oldu. Kuşadası Altıngüvercin Kültür ve Satan Vakfı (KUSAV)’a devredilen organizasyon, Günel ve arkadaşları için gurur vesilesi, sponsor olmaya zorlanan müteahhtiler için ise eziyet oldu.

28. Kent Meydanı Projesi:

Düğmeye basıldı. Eski belediye yıkılarak inşaatına başlandı. Ancak maliyetini en fazla 4 yılda karşılayacak bu proje, 30 yıllığına özel sektöre devredildi. Yani Kuşadası’nın 30 yılı komik bir rakam karşılığı satıldı.

29. Kent Park Ve İkinci Bahar Parkı:

Spor alanları ve yeşil alan, açık hava kermes ve sergi alanları, kapalı otoparktan oluşan bir projeydi bu. Kimsenin akıbeti konusunda bilgisi yok.

30. Yeni Otogar Projesi:

Kuştur mevkiinde, çevre yolu bağlantılı bir kompleks sözü veren Ömer Günel’in geride kalan hizmet süresi içinde bu konudaki tek icraatı mevcut otogarın mülkiyetini kamu borçlarına karşılık Hazine’ye devretmesi oldu Bırakın yenisini, şu an Kuşadası’nın tapulu otogarı bile yok.

31. Sahil Düzenlemesi:

Kuşadası sahilinin eskisinden hiçbir farkı yok. Çivi bile çakılmadı.

32. Belediye Hizmet Kompleksi:

Tüm belediye birimlerinin bir arada olacağı, içinde STK yerleşkesinin bulunacağı kapalı otoparkı olan bir kompleks vaat edildi. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Tariş alanındaki binasına sığınmak zorunda kalan Kuşadası Belediyesi’nde pek çok birim çoğu kiralık farklı adreslerde faaliyet göstermeye mecbur kaldı.

33 .Gençlik Ve Çocuk Bilim Kültür Merkezi Projesi:

Günel, Turban Tesisleri olarak bilinen alanda hizmet verecek ve içinde Bilim Ve Gençlik Cafe, Çocuk Oyun ve Rekreasyon AlanlarıUygulamalı Eğitim Derslikleri, Açık ve Kapalı Gösteri Alanı,  Teknoloji ve Bilim Kütüphanesi,  Atölye Salonlarnın yer alacağı bir Gençlik ve Çocuk Bilim Kültür Merkezi açmayı vadetmişti. Bu da Günel’in akıbeti meçhul vaatleri içinde kaynayıp gitti.


  • post

Yorum Yazın