Polis Bahçecik Cellatları’nın peşinde!

Polis Bahçecik Cellatları’nın peşinde! Polis Bahçecik Cellatları’nın peşinde!

Kuşadası’nın ekolojik açıdan en güzel alanlarından biri olan Bahçecik Boğazı’nda maki ve orman ekosistemi içinde açılan yol ve Efes suyolunun üzerinde bulunan 2 bin yıllık Didar su kemerinde meydana gelen tahribatlarla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kuşadası Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ve Belediye Zabıtası dün alanda incelemelerde bulunarak tutanak tuttular ve gerekli ifadeler alındı. Aynı bölgede öğleden sonra da Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne bağlı arkeologlar hasar tespit çalışması yaptılar. Yapılacak soruşturmalardan sonra gerek orman içinde açılan yollar gerekse tarihi su kemerinde gerçekleştirilen tahribatların durumu belli olacak.

Milli parktan sonra doğallığını büyük ölçüde koruyan ve Akdeniz Bitki Örtüsünün en güzel örneklerinin görüldüğü Bahçecik Boğazı, Kuşadası’nın son doğal alanlarından birisi olarak kabul ediliyor.

Gelişmeleri yakından izleyen Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nden (EKODOSD) yapılan çağrıda Bahçecik Boğazı gibi tarihi ve ekolojik özellikleri barındıran alanlarda ilgili kurumların görüşleri alınmadan hiçbir uygulama yapılmaması istendi.  


  • post

Yorum Yazın