Kuşadası “muz cumhuriyeti”ne döndü!

Kuşadası “muz cumhuriyeti”ne döndü! Kuşadası “muz cumhuriyeti”ne döndü!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmelik gereği turizm merkezlerinde uygulanan inşaat yasakları daha ilk günden delindi. Kuşadası’nda yasağı ilk delen ise belediye oldu. Yönetmelikte 15 Ekim’e kadar her türlü hafriyat alınması ve kırıcı çalıştırılması yasaklanmasına rağmen, Kuşadası Belediyesi’nin eski hizmet binasının olduğu alanda iş makinaları çalışmalarına ara bile vermedi.

Bugün yapılan tespitlerde, her türlü inşaat faaliyetinin yasak olduğu “mor bölge”de yer alan Kent Meydanı inşaat alanında hafriyat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği belirlendi. Kuşadası Merkezi’nde yine her türlü çalışmanın yasak olduğu “mor bölge” sınırları içindeki Askerlik Şubesi civarındaki bir binanın dış cephesindeki kaplama çalışmaları devam ederken, aynı statüde yer alan ve çevresinde turistik tesislerin bulunduğu bir başka parselde de inşaatın “özel izin”le devam ettiği ifade edildi. Bu inşaatta da yasak olmasına rağmen beton dökülmesi engellenmedi.

Bunlara benzer çok sayıda örneğe rastlanan Kuşadası’nda, yönetmeliklere aykırı bir başka inşaat çalışması da yönetmeliğe göre “kırmızı bölge”de yer alan 5 yıldızlı bir otelin bitişiğinde yer alan ve otel imarlı olmasına rağmen rezidans inşa edilen parselde görüldü. Çevresinde vızır vızır iş makinalarının çalıştığı bu parselden yayılan gürültü, bölgede yaşayan insanların büyük tepkisini çekti.

İŞTE İNŞAAT YASAKLARI VE UYGULANMASI GEREKEN KURALLAR:

https://kusadasi.bel.tr/insaatyasagi2023/


  • post

Yorum Yazın