Cennet’e sabotaj deşifre oldu!

Cennet’e sabotaj deşifre oldu! Cennet’e sabotaj deşifre oldu!

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelçamlı’da inşa etmek istediği yeni yat limanı ile feribot yanaşma iskelesinin doğada yaratacağı tahribat, bilirkişi raporu ile gözler önüne serildi. Büyükşehir Belediyesi’nin projeyi hayata geçirebilmek amacıyla “ÇED olumlu” raporu alması üzerine başlayan hukuki süreçte, çevrecilerin talebini haklı bulan Danıştay’ın isteği üzerine hazırlatılan bilirkişi raporunda, projenin bölge için onlarca tehlike oluşturacağına dikkat çekildi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile çevre örgütlerini karşı karşıya getiren süreç, Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelçamlı’da inşa etmek istediği yat Limanı ve Feribot Yanaşma İskelesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan “ÇED olumlu” raporu alması ile başladı. Avukat Bülent Tokuçoğlu aracılığı ile bu rapora itiraz eden çevre örgütleri, ilk davayı Aydın 2. İdare Mahkemesi’nde açtı. Bu mahkemenin itirazları haklı bulunması üzerine Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İdare Mahkemesi kararının bozulması için İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu. Ancak İstinaf Mahkemesi de İdare Mahkemesinin kararını onaylayınca konu Danıştay’a taşındı.

Danıştay’da görülen davada, Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın itirazlarının reddine, yeniden bilirkişi raporu hazırlanmasına hükmedildi. Bu karar üzerine oluşturulan 7 kişilik bilirkişi heyeti yeni bir rapor hazırladı. Mahkemeye sunulan son raporda, Büyükşehir’in projesinin bölge için öngörülenden çok daha büyük tehlikeler içerdiğine dikkat çekildi. Projenin, deniz dibindeki çayırlardan fay hatlarına, kıyıdaki yapılaşmadan Dilek Yarımadası Milli Parkı’ndaki doğal hayata, kıyıdaki yapılaşmadan ulaşıma pek çok konuda olumsuz etkilerine dikkat çekilen raporda, “ÇED Olumlu” kararının uygun bulunmadığı ifade edildi. Bu raporla, Güzelçamlı’da inşa edilmesi planlanan “Yat imanı ve Feribot Yanaşma İskelesi” projesinin önü büyük ölçüde kesilmiş oldu.


  • post

Yorum Yazın