''Şiddet''e karşı tek yürek!

''Şiddet''e karşı tek yürek! ''Şiddet''e karşı tek yürek!

Kaya Şavkay Meydanı’nda düzenlenen, ''25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'' etkinliğine siyasi parti temsilcileri, kadın platformları, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği etkinlikte, Kuşadası Kadın Platformu adına açıklama yapan aktivist Melike Hepdemir, kadına karşı şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, ''Kadın hakları ve sorunları denildiğinde akıllara şiddet, tecavüz, taciz ve geleneklerin baskınlığı gelmektedir. Halbuki kadın yoksulluğu da çok önemli bir sosyo ekonomik sorundur. Son yıllarda artan ekonomik krizle birlikte, kadınlar daha fazla yoksulluk içine girmişlerdir. Kadınlarımızın yaşadıkları sorunların bir an önce sona ermesini istiyor ve yaşam haklarının ellerinden alınmayacağı bir dünya diliyorum'' dedi.

CHP Kuşadası Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Dağlı ise, 25 Kasım'ın, dünya çapında, şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeni ile yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü olduğunu belirterek, ''Bugün, bugün 81 ilde ve  973 ilçede eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıyoruz. Bu onurlu bir mücadele hikayesidir.İsimlerini tek tek sayamayacağımız binlerce kadın kayledildi. Bu kadınlar asla sayı değildir. Hayatın ta kendisiydiler. Anne, evlat, abla, kız kardeş, arkadaş öğretmen doktor, mühendistiler. Yaşamdan kopartılan kadınların arkasında gözü yaşlı anneler, babalar ve çocuklar kaldı. Kimimiz öğretmenimizi, kimimiz doktorunu kimimiz sırdaşımızı, kimimiz akrabamızı sonsuzluğa uğurladı. O nedenle tek ses olduk ve haykırıyoruz.Kadınların can simidi olan İstanbul sözleşmesi'nden asla vazgeçmedik ve vazgeçmiyoruz'' dedi.

Kadınların çalışma ve yaşam koşullarının kesinlikle düzelmesi gerektiğini belirten ve Kuşadası Kadın Platformu adına açıklamada bulunan Avukat Işık Arcan'da, ''Kadınların birlik ve beraberliği her geçen gün daha da artıyor. Bizler mücadelemizi asla bırakmayacağız. Bir kişi daha eksilmemek için bize sınırlar çizmeye çalışanlara fıtratımızda özgürlük var demek için buradayız. Dünyayı biz kadınlar değiştireceğiz'' dedi.

Basın açıklamalarının okunmasının ardından, Burçin Orhon'un, kadına karşı şiddeti anlattığı ''Kadının Gücü'' isimli tek kişilik dans gösterisi gerçekleşti. Etkinlikte ayrıca, Atlas Folk Kültür Sanat Ritim Topluluğu'da kadına şiddete karşı ritim gösterilerini sundu.


  • post

Yorum Yazın