Yolsuzlukları gizlemek amacıyla kanunlar ayaklar altına alındı!

Yolsuzlukları gizlemek amacıyla  kanunlar ayaklar altına alındı! Yolsuzlukları gizlemek amacıyla kanunlar ayaklar altına alındı!

Kuşadası Belediyesi’nin Yazar Ergün Poyraz’ın “Bilgi Edinme Kanunu” çerçevesinde yaptığı başvuruya cevap vermek için talep ettiği 415 bin 625 liralık ücretin Maliye Bakanlığı’nın bu hizmet için belirlediği yönetmeliklere uygun olmadığı ortaya çıktı. AK Parti Kuşadası İlçe Başkanı Mustafa Gökçe, ilgili yönetmeliği ortaya koyarak Ergün Poyraz’ın e-posta yoluyla kendisine iletilmesini yanıt için bir bedel tahakkuk ettirmesinin yasalara uygun olmadığını açıkladı. Gökçe, Kuşadası Belediyesi’nin Poyraz’dan fotokopi ücreti olarak sayfa başı 25 liralık talebinin de yönetmeliğe aykırı olduğuna dikkat çekerek, “yönetmelik maliyetin üzerinde bir ücret alınamayacağını öngörüyor” diye konuştu.

Piyasada bile toplu çekimlerde fotokopi ücretleri 0.50 TL olarak belirlenirken Kuşadası Belediyesi’nin bu rakamı sayfa başı 25 lira olarak belirlemesi üzerine bir açıklama yapan AK Parti Kuşadası İlçe Başkanı, uygulamanın şeffaflık ilkelerine ters düştüğünü ifade etti. Gökçe, konuyla ilgili “Şeffaf Belediyecilik” başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde Kuşadası Belediyesi'ne 30.03.2022 tarih 2022-68287 sayılı dilekçeyle başvuruda bulunduktan sonra evinin önünde saldırıya uğrayan yazar Ergün Poyraz'ın dilekçesine Belediye Yönetiminden jet hızıyla trajikomik bir cevap geldi. Daha Ergün Poyraz'ın dilekçesinin bir kopyasının kendisine saldıran şirket sahiplerinin ofisinde ne aradığının cevabını veremeyen Belediye Yönetimi; yine bundan bir kaç ay önce Belediye Otopark'ında silahını neden ateşlediğinin cevabını veremeyen Belediye Başkan Vekili e-imzasıyla verdiği cevapta; istenen arşivlenmiş evrakların 16.625 sayfa olduğunu, bilgi ve belge taleplerinin sayfa başı 25 lira olduğunu, toplamda yazarın bu belgeler için 415.625 ₺ ödemesi gerektiğini belirtmiş.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde Bilgi ve Belgeye Erişim Ücreti Genel Tebliği'nde açık hükümlerle belirtilmiş olmasına rağmen hala şeffaflıktan uzak bir ipe un serme anlayışı elbetteki 3 senede yedikleri naneler bir bir ortaya çıkan bu Belediye Yönetimine yakışırdı.

Oysa ki, Kanun ve Yönetmeliğin ilgili hükümleri uyarınca, kamu kurum ve kuruluşları erişimine imkân sağlayacakları bilgi ve belgeler karşılığında ücret talep edip etmemekte serbest.

Ücret talep edilmesine karar verilmişse de belirlenecek ücret; bilgi veya belgelere erişimin gerektirdiği inceleme, araştırma, yazma, tarama, kopyalama, postalama ve diğer maliyet unsurları ve sair giderlerle orantılı olacak ve maliyet tutarını aşmayacak tutarda olmalıdır.

Üstelik, erişimine imkân sağlanan yazılı ve basılı bilgi veya belgelerin ilk on sayfası için, postalama maliyeti dâhil herhangi bir ücret alınmayacak hükmü var.

Gerek siyah - beyaz gerek renkli baskı olsun sayfa başına alınacak tutarlarda yönetmelikte karara bağlanmış durumda.

En önemlisi günümüz teknoloji çağında, elimizdeki akıllı telefonlarla bilgiye anında ulaştığımız her anda sayfa sayısı veya belge türü ne olursa olsun elektronik postayla ulaştırılacak bilgi ve belgelerden, elektronik posta nedeniyle herhangi bir ücret alınmayacak hükmü var.

Bakın buradan bir kez daha ağzından "şeffaf belediyecilik anlayışı" lafını düşürmeyen Sayın Belediye Başkanı'nı Kuşadası Kamuoyu önünde açık yüreklilikle, şeffaf bir şekilde;

- ZTB' ye verdikleri yaklaşık 100 Milyon TL tutarındaki 17 İhale dosyalarını (şartname / katılan firmalar),

- Varsa doğrudan temin yoluyla, hangi şartlarda hangi bedellerle bu firmaya ne işler verdiklerini,

- Kuşadası’nın tüm parke ve bordür ihtiyacını karşılayan tesisler bu şirkete satıldıktan sonra bu şirketten parke ve bordür alımı yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa ne kadar para ödendiğini, açıklamaya davet ediyorum.”


  • post

Yorum Yazın