Kuşadası’nda “utanç” düzeni!

Kuşadası’nda “utanç” düzeni! Kuşadası’nda “utanç” düzeni!

İşçi maaşlarının 2 bin liralık ek zam sonrasında bile 14 bin lirada kaldığı Kuşadası Belediyesi’nde Başkan Günel ve kendisine yakın isimlerle emekçiler arasındaki uçurum giderek büyüdü. Ücret artışlarını belirlerken belediyenin ekonomik durumunu gerekçe gösteren Günel, 6 meclis üyesi ile birlikte Romanya’nın Sinaia kentine uçarken, zamlı maaşları bile ortalama ev kiralarının altında kalan emekçilerin tepkisi çığ gibi büyüdü.

Belediyenin ekonomik durumunu gerekçe göstererek işçilerini sefalete mahkum eden Kuşadası Belediyesi, festival ve konserler için ise tarihinin en büyük harcamasını yaptı. Başkan ve çevresinin adeta “lale devri” yaşadığı Günel dönemi, yurt dışı geziler bakımından da önceki dönemleri geride bıraktı. Zaman zaman eşli çıkılan geziler için Kuşadası Belediyesi’nin kasasından çıkan para, işçilerin sefaletten kurtulmasını sağlayacak miktarı katladı.

Kuşadası Belediyesi’nin emekçileri, boğaz tokluğuna en güç koşullarda çalışmak zorunda bırakılırken, Günel’e yakın isimler lüks içinde yüzmeye başladı. Bu konuda en çarpıcı örnek vukuatlarıyla gündemden düşmeyen Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan oldu. Ticari hayatında iflaslarla boğuşurken önce belediye meclis üyesi, ardından da başkan yardımcısı olan Turan, makam sahibi olduktan sonra giyimi için bile bir işçi için servet sayılabilecek harcamalar yapmaya başladı. Son yıllarda, sadece en ucuzu 20 bin liraya satılan Valentino markalı ayakkabı tercih etmeye başlayan Turan’ın, bir çalışanın yemeden içmeden 2 ay çalışarak satın alabileceği bu pahalı markadan oluşan koleksiyonu gündemden hiç düşmedi.

Oğlunun sünnetinde konuklarına şişesi 10 bin liraya dayanan pahalı içkiler ikram eden Günel’in lüks merakı, yakın çevresindekiler için de örnek oluşturdu. Çalışanların büyük bölümüne asgari ücret ödeyen Belediye Şirketi ARYA’nın koordinatörü Siyami Sertaç Sesli ile Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde takım çavuşu olan sendika temsilcisi Uğur Zeybek’in puro eşliğinde pahalı içkilerle verdiği pozlar, örnek aldıkları Günel tarafından nasıl karşılandı bilinmez ama belediye emekçilerinden büyük tepki topladı.


  • post

Yorum Yazın