Otizmli çocukların hasreti sona erdi

Otizmli çocukların hasreti sona erdi Otizmli çocukların hasreti sona erdi

Anadolu Otizm Vakfının (ANOV) Güzelbahçe’deki Okulu’nda pandemi nedeniyle ara verilen bire-bir eğitim yeniden başladı. Türkiye’de otizm konusunda dünya standartlarında eğitim veren sayılı okullar arasında yer alan merkezde covid-19 yönetmelikleri kapsamında tüm önlemler alındı. Okulda eğitimin yeniden başlaması,   öğretmenleri ile buluşan özel çocuklar kadar ebeveynleri de sevindirdi.

Anadolu Otizm Vakfı Eğitim Merkezi Müdürü Engin Akkaya, yeni öğretim yılında eğitim programında da, eğitim kadrosunda da bir değişiklik yapmadıklarını söyledi. Akkaya, 18 ay aradan sonra yeniden kapılarını açan eğitim merkezindeki tek değişimin covid-19 önlemleri olduğuna dikkat çekerek, “Günde en az 3 kez ateş ölçümü dahil, yönetmelikler ne emrediyorsa harfiyen uyguluyoruz” diye konuştu.

Yeni ders yılına pandemi öncesinde merkezde görev yapan ekiple giriş yaptıklarını anlatan Engin Akkaya, “Daha önce uyguladığımız ve bütün dünyada kabul görmüş olan eğitim programımızda en küçük bir değişiklik yapmadık. Çocuklarımızın dünya standartlarında eğitim görmesi için aynı anlayışla kaldığımız yerden devam ediyoruz” dedi.

Salgın öncesinde öğrenci kotasını okulun fiziki koşullarına göre belirlediklerini ifade eden ANOV Eğitim Merkezi Müdürü Engin Akkaya sözlerini şöyle tamamladı;

“Ne yazık ki bu kez riskli bir durumla karşı karşıya bulunuyoruz. Çocuklarımızın güvenliği için bu kez sınırlı sayıda öğrenci almak gibi mecburiyetimiz var. Bu nedenle yeni dönemde eski öğrencilerimize öncelik vereceğiz. Ancak eskilerin gelmemesi durumunda yeni öğrenci kabul edeceğiz.”

Akkaya’nın verdiği bilgiye göre, eğitime 14 öğrenci ile başlayan ANOV Eğitim Merkezi’nde kota 40 olarak belirlendi. ANOV’un kota aşımı nedeniyle eğitim veremeyeceği öğrencilere ve ailelerine danışmanlık hizmetini sürdüreceği kaydedildi.


  • post

Yorum Yazın