Kuşadası’nı sarsan yolsuzluklar sümenaltı edilen ihaleden çıktı!

Kuşadası’nı sarsan yolsuzluklar sümenaltı edilen ihaleden çıktı! Kuşadası’nı sarsan yolsuzluklar sümenaltı edilen ihaleden çıktı!

İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin bir ihalede yolsuzluk yapıldığı ve rüşvet aldıkları gerekçesiyle 5 görevliye işten el çektirdiği soruşturma konusunda Kuşadası Belediyesi’ne ilk başvurunun 1 yıl önce yapıldığı anlaşıldı. Deva Partisi Kuşadası İlçe Başkanlığı’nın 29 Nisan 2021, AK Parti Meclis Grubu’nun 7 Mayıs 2021 tarihindeki yazılı başvurularına rağmen belediye yönetiminin hiçbir işlem yapmadığı ve kurumun zarara uğramasına neden olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 750 bin tonluk mıcır ihalesini kazanan firmanın, sözleşmenin üzerinden 45 gün geçmesine rağmen işbaşı yapmadığı ortaya çıktı ve olay ulusal medyada da geniş yer buldu. Alıma konu olan mıcır miktarı ve firmanın işbaşı yapmayışı nedeniyle tartışmalara neden olan ihale aynı dönemde siyasetin de gündemine oturdu. Kuşadası Belediyesi’nin ısrarlı sorulara bile cevap vermeyişi üzerine Deva Partisi Kuşadası İlçe Başkanlığı, Kuşadası Belediyesi’ne yazılı bir başvuru yaparak 8 soru yöneltti. 29 Nisan 2021 tarihli bu başvuruyu AK Parti Meclis Grubu’nun aynı konudaki 17 Mayıs 2021 tarihli yazılı soru önergesi izledi. Ancak Kuşadası Belediyesi, kuşkuları ifade eden bu başvurular üzerine inceleme yapmak yerine ihaleyi ve rekor alımı savundu, sahipleri cezaevinde bulunan firma ile alışverişini ısrarla sürdürdü.

Kuşadası Belediyesi, kuşkulu ihaleyi üstlenen firma ile ilişkilerini gelişip aynı gruba yeni ihaleler yağdırırken, devreye İçişleri Bakanlığı girdi. Bakanlık müfettişlerinin ön incelemesinde, belediye yönetiminin sümenaltı ettiği kuşkulu ihalede eksik teslimat yapıldığı ve bazı görevlilerin rüşvet aldığını belirledi. Müfettişlerin isteği üzerine soruşturmanın delilleri yok etme tehlikesine karşı iddiaların hedefindeki 5 görevliye işten el çektirildi.


  • post

Yorum Yazın