Torpilli kaçaklar koruma altında!

Torpilli kaçaklar koruma altında! Torpilli kaçaklar koruma altında!

Güzelçamlı’da Milli Park ile Jandarma Kampı arasındaki bölgede, imar planlarında rekreasyon alanı olarak görünen parsele atılan beton temel, yıkım kararının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen hala el sürülmedi. Buna karşılık İmar izni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan turistik yatırımlar ile Günel’e muhalif olarak bilinen isimlere ait konut ve işyerlerinde imar kanununa aykırılığı gerekçe gösterilerek yapılan yıkımlara her gün yenilerinin eklenmesi, Kuşadası’ndaki ayrımcılığı gözler önüne serdi.

Güzelçamlı’da utanç abidesi olarak tanımlanan, hakkındaki yıkım kararına rağmen Kuşadası Belediyesi’nin el sürmediği utanç temelinin kaldırılarak arazinin eski haline getirilmesi için başlatılan seferberlik, imar kanunu uygulamaları konusundaki tezatları bir kez daha gündeme getirdi. Denize sıfır noktasındaki temelin yıkımını sıraya aldığını belirten Kuşadası Belediyesi, parsel sahibi olan CHP’li eski meclis üyesinin isteği üzerine yasadışı temele karşı mücadele veren sitenin duvarını sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle anında yıktı. Aynı bölgede bulunan ve imar kanununa aykırı olduğu belirtilen bazı işletmelere ise hiç ilişilmedi. Hatta aynı belediye tarafından mevzuata aykırı yapılarda faaliyet gösteren mekanlara işletme ruhsatı bile verildi.   

Son 4.5 yılda aralarında çok sayıda CHP’li ismin bulunduğu, ancak kamuoyunda muhalif olarak bilinen pek çok kişiye konut ve işyerlerinde imar mevzuatına aykırı eklentiler yapıldığı gerekçesiyle işlem yapılıp, yıkım ekipleri gönderilirken, ayrımcılık konusundaki en büyük örnek bizzat Ömer Günel’in evinin bulunduğu sitenin, bitişikteki parka tecavüz eden yüzme havuzunda yaşandı. Bu tecavüzü görmemezlikten gelen Kuşadası Belediyesi, arkeolojik sit alanında kaçak kat çıkan, Koruma Kurulu’nun imara aykırı bölümleri için yıkım kararı verdiği otel konusunda da kılını kımıldatmadı. Ömer Günel’in yakın bir dostuna ait otele yasal zorunluluğa rağmen bir de yangın merdiveni inşa edilmeden işletme ruhsatı düzenlendi. Kuşadası Belediyesi’nin Güne işbaşına geldikten sonra imar kanununu gerekçe göstererek aldığı bazı yıkım kararları da mahkemeler tarafından durduruldu.

Edinilen bilgiye göre, medyaya sürekli olarak “yasak yapılaşmaya geçit yok” şeklinde haberler servis eden Kuşadası Belediyesi, yaklaşık 3 bin civarındaki yıkım kararını, “sıraya konuldu” gerekçesiyle uygulamadı.


  • post

Yorum Yazın