AK Parti’den CHP’li Günel’e destek!

AK Parti’den CHP’li Günel’e destek! AK Parti’den CHP’li Günel’e destek!

Yerel seçimler için geri sayım başladı. Siyasi partiler seçmen nezdindeki karnelerini görebilmek ve buna göre hazırlık yapabilmek amacıyla anketleri sıklaştırdı. Kuşadası’nda temmuz ayı sonunda yapılan kamuoyu yoklaması, AK Parti’ye 2009 yılında CHP’ye kaptırdığı belediyeyi geri alma umudu verdi. İsabetli tahminleriyle bilinen ünlü bir firma tarafından yapılan ankette, Ömer Günel’e destek oylarındaki büyük düşüş dikkat çekerken, sandıktan galibiyetle çıkmayı hedefleyen İktidar Kanadı, CHP’nin üzerini çizdiği konuşulan Kuşadası Belediye Başkanı’nın yeniden aday gösterilmesini sağlamak için çare aramaya başladı.

Edinilen bilgiye göre, 1547 kişinin katıldığı ankette, “2024 yılında Ömer Günel’i destekler misiniz” sorusuna kesinlikle desteklerim diyenlerin oranı yüzde 8.81’de kalırken, desteklerim diyenler yüzde 18,86’lık bir düzeye ulaştı. Buna karşılık aynı soruya “kesinlikle desteklemem” diyenler yüzde 17.36, “desteklemem” diyenler ise yüzde 32.11 oldu.

Ankette en çarpıcı sonuç ise 14 Mayıs’taki milletvekili seçimlerinde CHP’ye oy verdiğini belirten kesimden çıktı. Bu grubun yüzde 13.60’ı Günel’i “kesinlikle destekleyemeyeceğim” diye oy kullanırken, yüzde 18.55’i de “desteklemem” şeklinde tercih yaptı. Ankette, 2019 seçimlerinde ittifak nedeniyle Ömer Günel’e oy veren İyi Partili seçmende büyük bir erime gözlendi. İyi Partililerin yüzde 25.33’ü tercihini “Kesinlikle Günel’i desteklemeyeceğim” diye belirlerken, yüzde 24’lük bir bölüm de “desteklemem” şıkkını işaretledi. Geçtiğimiz seçime HDP olarak katılan ve CHP adayına destek veren Yeşil Sol Partililer 2024 yılı için yüzde 26.47 oranında “kesinlikle desteklemem”, yüzde 17.65 oranında da “desteklemem” seçeneğini tercih etti. Aynı kamuoyu araştırmasında Kuşadası Belediye Başkanı için “başarılı” değerlendirmesi yapanların oranı ise yüzde 39.44’te kaldı.


  • post

Yorum Yazın