Çevre yolundan yolsuzluk kokusu çıktı!

Çevre yolundan yolsuzluk kokusu çıktı! Çevre yolundan yolsuzluk kokusu çıktı!

Kuşadası Belediyesi’nin, CHP tarafından adrese teslim olarak nitelendirilen 21/B yöntemi ile gerçekleştirdiği Çevre Yolu Peyzaj İhalesi ile ilgili suiistimal iddialarına yenileri eklendi. Belediyenin estetik kurul üyesi ve Başkan Ömer Günel’in yakın dostu Atilla Yurtseven’in kardeşine ait firmanın 8 milyon 853 bin liralık teklifiyle kazandığı ihalede şartnameye uygun olmadığı gerekçesiyle kabule imza atmayan peyzaj mimarları ile ziraat mühendislerinin ya işten çıkartıldığı, ya da sürüldüğü iddia edildi. Gerçek maliyetinin 3 milyon 775 bin lira olduğuna dikkat çekilen çalışmalar sırasında, yüklenici firmaya yüzde 21 artış yapılarak maliyetin 10 milyon 712 bin liraya çıkartıldığı belirlendi.

Çevre Yolu’ndaki “refüj ve kavşaklarda peyzaj düzenlemeleri” konusunda tartışmalar, mali krizden yakınan Kuşadası Belediyesi’nin Karayolları’na başvurup gönüllü olarak bu sorumluluğu üstlenmesiyle birlikte başladı. Tartışmalar, düzenlemeler için 21/B kapsamında ihale yönteminin belirlenmesiyle doruk noktasına ulaştı. Sektörün en büyük firmalarının davet edilmediği ihaleyi Belediye Estetik Kurul üyesi Atilla Yurtseven’in kardeşine devrettiği firmanın kazanmasıyla da doruğa çıktı. Sürekli mercek altında olan yapım çalışmaları sırasında önce dikimi yapılan bitkilerin maliyetini düşürmek amacıyla şartname koşullarına uygun olmayan koşulda temin edilmediği belirlendi. Ardından dikim alanlarında şartnameye göre 40 santim derinliğinde kazı yapılması gerekirken, maliyetten tasarruf etmek amacıyla bunun 20-25 santim civarında tutulduğu ortaya çıktı. İhale ile ilgili tespitlere, taahhüt edilen miktarda bitkilerin getirilmediği ve bazılarının iklime uygun olmadığı eklenirken Kuşadası Belediyesi, ihale bedeline yüzde 21 artış getirdi. Yüklenici firmanın talebi üzerine yapılan 1 milyon 859 bin liralık artışla, işin maliyeti 10 milyon 712 bin liraya yükseldi.

21 Aralık 2021 tarihinde tamamlanan işin kubulü, Kuşadası Belediyesi’nin bazı birimlerinde huzursuzluğa neden oldu. Yapılan hizmetin şartnameye uygun olmadığı gerekçesiyle kabul imzası vermeyen bazı peyzaj mimarlarının işten ayrılmak zorunda kaldığı, bazı mimar ve ziraat mühendislerinin de yerlerinin değişti.

Kamu oyunda, “ayıplı” olarak nitelendirilen ihale, Kuşadası’nda aynı firmaya “doğrudan temin” yoluyla çok sayıda iş verildiği iddialarını da dile getirdi. Ancak Kuşadası Belediyesi, bu iddiaları da, Çevre Yolu Refüj ve Kavşaklarına ait peyzaj pojesinin kimin tarafından hazırlandığı yolundaki soruları cevapsız bıraktı.  


  • post

Yorum Yazın