Belediyenin görevine son verdiği işçiye mahkemeden dönüş vizesi

Belediyenin görevine son verdiği  işçiye mahkemeden dönüş vizesi Belediyenin görevine son verdiği işçiye mahkemeden dönüş vizesi

Kuşadası Belediyesi kuruluşu olan Personel A.Ş. bünyesinde görev yaparken, sosyal medya paylaşımlarında kurumu ve Başkan Ömer Günel’i küçük düşürdüğü iddiasıyla görevine son verilen işçi, Belediyeye karşı verdiği hukuk savaşını kazandı. Başkan Günel’in Belediye Meclisine “zaten çalışmıyor” diye bilgi verdiği eski çalışan Serdar Cengiz Baş için davanın görüldüğü İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 19. Hukuk Dairesinden “göreve” iade kararı çıktı.

Kuşadası Belediyesi ile Serdar Cengiz Baş arasındaki hukuk savaşı 2 Mayıs 2019’da başladı. Ömer Günel’in görevi devralmasının üzerinden 2 ay bile geçmeden, KHK ile alınan işçilerin kadrosunu barındıran Personel A.Ş. tarafından “sosyal medya üzerinden şirketin ve belediye başkanın prestjini ve itibarını sarsacak itham ve söylemlerde” bulunduğu gerekçesiyle Serdar Cengiz Baş’ın iş akdi bildirimsiz ve tek taraflı olarak feshedildi.

Bu olay üzerine Serdar Cengiz Baş, kararın iptali için yerel mahkemede dava açarken, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel de Belediye Meclisi toplantısında uygulamayı savundu. Günel, meclis üyelerine yaptığı konuşmada, Serdar Cengiz Baş ve arkadaşlarının seçim sonrasında da iş başı yapmadıklarını ve belediye içinde huzur kaçırıcı bazı davranışlarda bulunduklarını savundu. Kuşadası Belediyesi hukukçuları da yerel mahkemede davalısı oldukları dosyada Günel’in söylemlerine paralel savunma yaptılar.  Kuşadası’ndaki süreç sonunda yerel mahkeme Serdar Cengiz Başın talebini reddederek Kuşadası Belediyesi lehine karar verdi.

Yerel mahkemeden çıkan bu sürpriz karar üzerine İstinaf yolunu tercih eden Serdar Cengiz Başın dosyası İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 19. Hukuk Dairesine gönderildi. Geçtiğimiz günlerde dosyayı karara bağlayan üst mahkeme, yerel mahkemenin kararını esastan bozarken kesin olmak kaydıyla Serdar Cengiz Başın işe iadesine hükmetti.

Kuşadası Belediyesi tarafından tek taraflı olarak iş akitleri feshedilen onlarca işçi, merakla tebligatı aldıktan sonra Kuşadası Belediyesinin izleyeceği yolu beklemeye başladı.


  • post

Yorum Yazın