4.5 yılın faturası ortaya çıktı!

4.5 yılın faturası ortaya çıktı! 4.5 yılın faturası ortaya çıktı!

Göreve geldiği 2019 yılında, Kuşadası Belediyesi’nin mali durumu hakkında geçmişten gelen 308 milyon 696 bin bin liralık borcu için “enkaz” tanımlaması yapan Ömer Günel döneminin son 4.5 yıllık mali tablosu dudak uçuklattı. Son 4.5 yılda yapılan milyonlarca liralık mülk satışına rağmen belediyenin borcu 1 milyardan fazla artış göstererek 1.3 milyar liranın üzerine çıktı.

Konser, dış gezi, festival ve algı operasyonları için milyonlarca lira harcamasına rağmen, kaynak aktarılmadığı için kalıcı yatırımları gelirlerini devrederek özel sektöre bırakan Kuşadası Belediyesi’nin içine düştüğü kara tablo, Belediye Meclisi’ne verilen bir önerge üzerine yapılan araştırma sonucunda netleşti. Yapılan incelemede 4.5 yılda oluşan yeni borçların 1 milyar lirayı aştığının ortaya çıkması belediye yönetiminde panik yarattı. İddialara göre, ortaya çıkan kara tablonun Başkan Günel’e zarar vermemesi için kamuoyunun tepki göstermeyeceği şekilde düzenlenmesine karar verildi. Bu arada içinde bulunduğu dar boğaza rağmen konserlere son vermeyen ve Ceza konseri ile sezon finali yapacağı açıklanan belediyenin bazı sanatçılara olan borçlarını bile hala ödemediği ifade edildi.

Aynı kaynaklar, 2019 yılında toplam borcu 12 milyon 250 bin lira olarak açıklanan Belediye Şirketi ARYA’nın da benzer bir durumda olduğunu ifade ettiler. Belediyeden aktarılan onlarca milyon liralık kaynağa rağmen gırtlağa kadar borca batan ARYA’nın da belediye mülkleri ipotek edilerek alınan kredilerle ayakta durduğunu iddia ettiler.


  • post

Yorum Yazın