Carettalar denizle buluşuyor

Carettalar denizle buluşuyor Carettalar denizle buluşuyor

Türkiye’de deniz kaplumbağaları yuvalama alanı dışında olmasına rağmen, Kuşadası ve Didim’de yuva yapan C.carettaların yavru çıkışları başladı.

Parlamenterler sitesinde, site sakinleri ve özellikle çocuklara EKODOSD tarafından deniz kaplumbağalarıyla ilgili görsel bir sunum gerçekleştirilerek, bilgilendirme yapıldı.

Gönüllülere verilen eğitim çalışmalarıyla, çocuklarla birlikte kanal açılarak yavruların denize sağlıklı bir şekilde ulaşmaları sağlandı. Özellikle çocukların C.carettalara ilgisi ve sorumlu davranışları, Parlamenterler sitesine önümüzdeki yıllarda yuva yapacak kaplumbağalar açısından umut verici olduğu görüldü.

Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdür Yardımcısı M. İbrahim Çolak, Aydın DKMP Şube Müdürü Egemen İşcan, ADÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Türkozan ve EKODOSD üyelerinin katılımıyla yuvanın kontrol açılışı yapıldı.

Yapılan kontrol açılışında, C.carettanın yuvaya 77 yumurta bıraktığı, yumurtalardan 56 adedinin gece, 7 adedinin de kontrol açılışı sırasında çıktığı ve toplam 63 yavrunun denizle buluştuğu belirlendi.  


  • post

Yorum Yazın