Sabık başkanın transferinin altından imar cinayeti çıktı!

Sabık başkanın transferinin altından imar cinayeti çıktı! Sabık başkanın transferinin altından imar cinayeti çıktı!

AK Parti’nin 2019 seçimlerindeki Belediye Başkan Adayı ve eski başkan Fuat Akdoğan’ın uzun süredir Kuşadası gündeminden düşmeyen Soğucak’taki arazileri için yapılan imar değişikliğine mahkeme yolu göründü. Akdoğan’ın seçime sayılı günler CHP’li Günel’i destekleyeceğini açıklayıp birlikte fotoğraf vermeleri nedeniyle “transfer ödülü” olarak değerlendirilen imar tadilatına yapılan itirazlarda ortaya koyulan hukuksuzlukların giderilmesi ve planın iptali için İyi Parti dava açma kararı aldı.

İnşaat Mühendisi Yusuf Güneş’in itiraz dilekçesinde, “kıyak” kıyak olarak tanımladığı plan tadilatındaki hukuksuzluklar konusunda çarpıcı tespitlere yer verildi. Kuşadası Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi Meclislerinde kabul edilen plan değişikliğinin kamu yararı içermediğine dikkat çeken Yusuf Güneş,  Akdoğan’a ait 13 bin 153 metrekare büyüklüğündeki 409/1 parselin üst ölçekli planlarda sosyal tesis alanı olarak göründüğünü vurguladı. Plan değişikliği ile bu parsele “özel sosyal tesis alanı” statüsü verilerek hem yapılaşma imkanı sağlandığını, hem de kamulaştırma riskinin ortadan kaldırıldığını ifade etti. Tecrübeli inşaat mühendisi Yusuf Güneş, 8 bin 991 metrekare büyüklüğündeki 410/1 parselde de daha önce verilen inşaat ruhsatlarına aykırı olarak emsal ve yükseklik arttırılarak yoğunluğa neden olacağını belirtti. İtiraz dilekçesinde ayrıca imar değişikliğinin uygulanan planlara aykırılık teşkil ettiği, bu durumun diğer parsellerin mülkiyet hakları konusunda sorun yaratabileceği hatırlatıldı.

Yusuf Güneş’in itirazı Kuşadası Belediye Meclisi’nin Nisan ayı oturumunda CHP’li üyeler tarafından kabul edilmedi. Meclis oturumunda itirazın kabul edilmesi yönünde oy kullanan İyi Parti Grubu, İmar Komisyonu’na sevk edilen imar değişikliğinin onaylanması durumunda planların iptali için yargıya gitme kararı aldı. Bu kararın hukukçuların itirazı incelemeleri sonrasında aldığı bildirildi.

İŞTE İMAR CİNAYETİNİN ÖYKÜSÜ:

https://slkhaber.com/kusadasi-nda-ahlaksiz-ittifak/

https://slkhaber.com/transfer-imar-i-duvara-tostu/


  • post

Yorum Yazın