Kuşadası Belediyesi’ne 150 milyonluk yalan kazığı!

Kuşadası Belediyesi’ne 150 milyonluk yalan kazığı! Kuşadası Belediyesi’ne 150 milyonluk yalan kazığı!

Kuşadası Belediyesi’nin 2020 yılında açtığı yol yapım ihalesini kazanan firmaya borcu ödememek için kullandığı yöntemeler, kurumu 150 milyon lira zarara uğrattı. Davacı firma ile belediye arasında başlayan ve Kuşadası Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen dava ile ilgili bilirkişi raporunda, belediye kusurlu bulundu.

Kuşadası Belediyesi’nin 5 Mayıs 2020 tarihinde açtığı yol yapım ihalesini kazanan Öztaç Hafriyat, İnşaat A.Ş. kurumun talebi doğrultusunda, sözleşmeye konu olan yol yapım işlerini süresinden önce tamamladı. Teslim edilen işlerle ilgili olarak Kuşadası Belediyesi tarafından 5 ayrı hak ediş düzenlendi. Ancak fiyat artışları nedeniyle toplam 61 milyon 655 bin 477 liralık hizmet karşılığı firmaya sadece 11 milyon 216 bin 86 lira ödeme yapıldı.

Belediye yönetimi, firma yetkilileri ile yapılan görüşmelerde sürekli erteleme talebinde bulunup taahhüt ettikleri tarihlerde ödeme yapmayınca olay yargıya intikal etti. Öztaç birikmiş alacakları ve yasal faizleri için icra takibi başlatırken, Kuşadası Belediyesi hak ediş düzenlediği hizmetlerin alınmadığı iddiasında bulundu. Belediyenin itirazları üzerine açılan davada görevlendirilen bilirkişiler, Öztaç’ın alacağına gerekçe olan hizmetlerin verildiği yolunda görüş belirttiler. Alacaklı firmanın avukatları da davalı Kuşadası Belediyesi’nin sürekli farklı gerekçeler üreterek ödemeyi ötelediklerini, ödenmesi kaçınılmaz olmaz borcun büyümesine neden olarak kamu zararına neden olduğunu ifade ettiler.  

Alacaklı firmanın, Kuşadası Belediyesi’nin inkarcılık konusundaki tavrını sürdürmesi durumunda, haciz yoluyla alacağını tahsil edeceği ve bu durumunda yasal faiz, mahkeme ve avukatlık ücretleri ile birlikte toplam tutarın en az 200 milyon lira olacağı belirtildi.

https://slkhaber.com/yuzyilin-ihale-skandali/

 


  • post

Yorum Yazın