Kadınlar küstah siyaseti gömdü!

Kadınlar küstah siyaseti gömdü! Kadınlar küstah siyaseti gömdü!

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in, kalabalık oluşturmak için bir kadın sanatçıyı arkasına alarak çıktığı Davutlar Mitingi’nde kadınları seçim malzemesi olarak kullanma hamlesi her kesimden büyük tepki gördü. Günel’in haddini aşan söylemi, Türkiye İşçi Partisi, İyi Parti ve AK Partili kadın siyasetçiler tarafından benzer ifadelerle kınandı.

İyi Parti Kuşadası İlçe Başkanı Müge Gök Başakçı, tepkisini dile getirdiği açıklamasında, “

23 Mart 2024 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Kuşadası Belediye Başkan Adayı, Davutlar Mahallesi'nde yaptığı açık hava toplantısında, "ben kaybedersem bekar kadınları sahiplendirmek isteyenler ile çocuklarımızı yurtlarda taciz edenlere ses çıkarmayanlar kazanacak" şeklinde bir cümle kurmuş. Genel Başkanı kadın olan bir partinin, kadın ilçe başkanı olarak, kadın saygınlığını hafife alan bu ifadeyi kınıyorum. Kadınlarımız, sizlerin siyasi arenada malzeme yapacağınız bir simge değildir. Ayrıca ifade etmek isterim ki, toplumsal muhalefeti, bu bağnaz ve aşağılayıcı ifadelerle tanımlamak, siyasi bir kurnazlıktan öte, siyasi bir nezaketsizliktir” ifadesini kullandı.

Türkiye İşçi Partisi Kuşadası İlçe Başkanı Özge Arslan ise, Günel’in söylemini yakışıksız bulduklarını belirterek, “Ana muhalefet partisi CHP‘nin adayı olan Ömer Günel’in bulunduğu partinin de asla çizgisine uyduğunu düşünmediğimiz yakışıksız söylemlerinin Kuşadası halkını da biz kadınları da fazlaca rahatsız etti. Sen kimsin ki, bu kentin kadınlarını, kadınların yüzlerini bile buzlayan bir parti ve yapılanmayla tehdit ediyorsun diye sorarız kendisine.Ya onlar, ya biz diye kurduğunuz bu sisteme karşı çıkıyoruz. Çıkmaya da devam edeceğiz. Ve böyle kendini bilmez insanların tek bir koltuğu bile olmayacak!” diye konuştu.

AK Parti Kadın Kolları Sema Yurttutan da, ilçe binasında bir basın toplantısı düzenleyerek Ömer Günel’i kınadı. Yurttutan açıklamasında, kadın siyasetçilerin, karar alma mekanizmalarında ve siyasette daha fazla yer alması gerektiğini savunanların, aslında kadınların siyasetin nesnesi değil öznesi olduğunu iddia eden partiye yönelik bu sözleri, riyakârlığın bir örneği olarak nitelendirdi. Yurttutan, “Şimdi zaman, hakaretini sahibine iade etme zamanıdır” dedi. AK Parti Kadın Kolları Başkanı, CHP’li kadınlar başta olmak üzere toplumun her kesiminden kadını, bu çirkin ve kabul edilemez hadiseye tepki göstermeye davet etti.


  • post

Yorum Yazın