İmar tecavüzü himaye altında!

İmar tecavüzü himaye altında! İmar tecavüzü himaye altında!

Kuşadası Yılancı Burnu bölgesinde, arkeolojik sit alanı üzerinde inşa edilen bir otelin imar mevzuatına aykırı olduğu belirlenen ve yıkım kararı verilen kaçak bölümleri için Kuşadası Belediyesi kılını bile kımıldatmadı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e yakınlığı ile tanınan otel sahipleri, yıkım sürecinde daha önce kafeterya olarak kullanılan kaçak bölümleri yenileyerek güzellik salonuna çevirdi.

Başkan Ömer Günel’in yakın dostu Hakan Tanır’a ait TNR Otel’deki yürürlükteki Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’ndaki aykırılıklar, Koruma Kurulu’nun 21 Ekim 2021 tarihli raporu ile ortaya çıktı. Kurulun raporunda, söz konusu binadaki aykırılıklar için Kuşadası Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün “mevzuata uygun” görüşü verdiği proje hakkında yeni bir inceleme istendi.

Ancak Kuşadası Belediyesi, otelin kaçak bölümleri ile ilgili hiçbir işlem yapmayınca, Koruma Kurulu 30 Mart 2022 tarihinde bir hatırlatma yazısı yazdı. Bu yazı üzerine Kuşadası Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, Koruma Kurulu’na faaliyetini sürdüren otel için tadilat projesi hazırlandığı bilgisini verdi. Koruma Kurulu 26 Ekim 2022 tarihli son yazısında, tadilat projesi için 3 ay süre verirken, Belediyeden kaçak eklentilerin kaldırılmasını istedi. Bu yazıda kaçak bölümlerin yıkılmaması halinde sorumlular hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

Ancak bu 3 aylık süre içinde kaldırılması istenen kaçak bölümlerin üzeri çatı ile örtüldü ve bölümlere ayrılarak Güzellik Salonuna dönüştürüldü. Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı, ahşap gölgeliğe bile izin vermezken, çatının altında duvarlar oluşturularak dev bir kullanım alanı yaratıldı. Bu çalışmalar sürerken, Ömer Günel’in siyasi rakiplerinin PVC ile kapatılan balkonlarına bile ceza yağdıran, konutlarını mühürleyen Belediye’den tek bir müdahale dahi gelmedi.

İŞTE TECAVÜZÜN KANITLARI:

https://slkhaber.com/belediye-onayli-imar-tecavuzu/

https://slkhaber.com/torpilli-kacak-icin-yikim-karari/


  • post

Yorum Yazın