Turizm kılıflı “ballı imar”a itiraz!

Turizm kılıflı “ballı imar”a itiraz! Turizm kılıflı “ballı imar”a itiraz!

Kuşadası’nın akciğerleri olarak bilinen Soğucak’ta CHP İlçe yöneticisi Ferdi Zenginoğlu’na ait turizm imarlı arsanın plan değişikliği ile konuta döndürülme girişimine ilk itirazlar AK Parti Meclis Grubu’ndan geldi. AK Partili 10 meclis üyesi, oylamada karşı çıktıkları fonksiyon değişikliğine itirazlarını, resmi bir dilekçe ile Kuşadası Belediyesi’ne iletti.

Kuşadası’nda turizm imarının nasıl istismar edildiğinin en çarpıcı örneklerinden biri olan Soğucak’taki 204/1 parsele ait değişikliği ile süreç, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 1/5000’lik plan tadilatını kabulüyle başladı. Büyükşehir’den turizm imarlı arsasını “turizm+ticaret” adı altında konuta dönüştürme vizesi alan Zenginoğlu’na Kuşadası Belediye Meclisi de, CHP ve İyi Partili üyelerin oylarıyla 4 kat imar izni verdi. Ancak bu kararın bile kesinleşmesi beklenmeden, aynı parsel için 7 katlı bir konut projesi hazırlanarak dijital ortamda pazarlanmasına başlandı.

Kuşadası’nda büyük tepki gören “ballı imar”a ilk resmi tepki AK Parti kanadından geldi. İlçe Başkanı Mustafa Gökçe, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, projenin yer aldığı bölgenin konut bölgesi olduğunu hatırlatarak, tüm meclis üyelerinin ortak imzası ile plan değişikliğine itiraz edildiğini duyurdu. Gökçe, ekine itiraz dilekçesine yer verdiği açıklamasında şu ifadeleri kulandı:

“Belediye Meclisi'nde Ak Parti Meclis Üyelerimizin ret oyuna rağmen İlçemiz Soğucak Mahallesi Villalar Bölgesinde turistik tesis alanından ticaret alanına dönüştürülerek 4 katlı konut yapılması planlanan, çeşitli internet portallarında ticaret yapılmayacağı rezidans yapılacağı ilan edilen; bunun da eşitlik ilkesine, şehir silüetine ve planlama koşullarına uymadığı alenen aşikar olan Belediye Meclis kararı ile ilgili Ak Parti Belediye Meclis Grubu olarak Kuşadası Kamuoyu adına yaptığımız itirazımız ektedir.”

https://slkhaber.com/tarih-boyle-bir-talan-gormedi/

https://slkhaber.com/kusadasi-ndaki-imar-talaninin-altindan-chp-li-yonetici-cikti/


  • post

Yorum Yazın