Türkiye’den korkan turist rotayı Yunanistan’a çevirdi

Türkiye’den korkan turist rotayı Yunanistan’a çevirdi Türkiye’den korkan turist rotayı Yunanistan’a çevirdi

Korona yasaklarını kademeli olarak kaldıran komşu, yeniden cazibe merkezi oldu.  Başta Almanya ve Rusya olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesinde iptal edilen Türkiye turları Yunanistan’a yönlendirilmeye başladı.

Türkiye’de tam kapanma uygulanırken, Yunanistan'da corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında Kasım ayından bu yana uygulanan kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılıyor. Yaz sezonu için turistleri ağırlamaya hazırlanan Yunanistan'da restoran, bar ve kafeler dış mekanlarında yeniden hizmet vermeye başladı. Bu tedbirlerle birlikte yabancı turistler için uygulanan karantinada alınan muafiyet kararları, ülkeyi turizmcilerin cazibe merkezi yaptı. Başta Almanya ve Rusya olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesinde iptal edilen Türkiye turları Yunanistan’a yönlendirilmeye başladı.

 Kademeli olarak hayatın normalleştiği Yunanistan’da başkent Atina'da halk kısıtlamaların kaldırılmasının ardından restoran ve kafelere akın etti. Covid-19'la mücadele kapsamında masalar arasında 1 metre mesafe olması şartı getirilirken, müşterilerin ödeme yaptıkları sırada sosyal mesafeyi korumaları ve maske takma zorunluluğu bulunuyor.

ÇALIŞANLARA HAFTADA BİR TEST ŞARTI
Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla açık alanlarında hizmet veren mekanlarda, bir masada en fazla 6 kişi oturabilecek, garsonlar maske takmak zorunda olacak ve haftada bir test yaptırmaları gerekecek.

Yeme-içme mekanlarının 22.45'e kadar hizmet vereceği ülkede, sokağa çıkma yasağı 23.00-05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek.

Yunanistan, Covid-19 salgını nedeniyle yurt dışından gelen yolculara uyguladığı karantina uygulamasında değişiklik yapmış, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Sırbistan, İsrail, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn'dan gelen yolcuların 7 günlük karantinadan muaf olacaklarını açıklamıştı.

Yunanistan Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan’ın 15 Mayıs’ta resmen turistlere açılmadan önce muafiyetleri genişletmeye devam ettiği ve Avustralya, Rusya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Tayland, Ruanda ve Singapur’dan gelen yolcuların da pazartesi gününden itibaren karantinadan muaf tutulacağı aktarıldı.

Söz konusu ülkelerden gelen yolcular, aşılandıkları veya corona virüsü testi negatif oldukları sürece karantinada 7 gün geçirmeden Yunanistan’a girmelerine izin verilecek.

Yunanistan’ın bu kararları sonrasında başta Almanya ve Rusya olmak üzere bazı ülkelerde askıya alınan Türkiye rezervasyonları, Yunanistan’a yönlendirilmeye başladı. Yeni taleplerle birlikte turizm tesislerinde doluluk oranı şimdiden önemli seviyede arttı.


  • post

Yorum Yazın