Anketler hesap bozdu!

Anketler hesap bozdu! Anketler hesap bozdu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıkladığı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, Kuşadası konusundaki hesapları alt üst oldu. Çerçioğlu’nun anket sonuçlarına göre karar verileceğini duyurduğu ilçe belediye başkan adayları arasında adı favori olarak gösterdiği Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, hem AK PArti'nin, hem de CHP'nin yaptırdığı kamuoyu yoklamalarında sınıfta kaldı. Temmuz ayında yapılan anketlerde Günel’i başarılı bulanların oranı yüzde 39.44’ü bulurken, 5 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasındaki yoklamada bu oran yüzde 33.01’e geriledi.

AK Parti Genel Merkezi tarafından ünlü bir araştırma anketine yaptırılan kamuoyu yoklamasına 2 bin 100 kişi katıldı. Ankete katılanların yüzde 55.9’u “2024 seçimlerinde Günel’i destekler misiniz” sorusuna, “desteklemem” yanıtını verdi. 14 Mayıs seçimlerinde CHP’ye oy verdiği halde yerel seçimde Günel’i desteklemem diyenlerin oranı, bir önceki ay 32.15 düzeyinde kalırken, son yoklamada bu oran yüzde 36’ya yükseldi.

Profesyonel bir araştırma ekibinin “yüzyüze” gerçekleştirdiği ankette, trafikteki tek yön uygulaması ilçenin en önemli sorunu olarak ilk sıraya yükseldi. Bu sorunu, içme suyu, yapılaşma, alt yapı yetersizliği ve çöp izledi.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmede, Günel’e desteğin her geçen gün ciddi biçimde eridiğine dikkat çekilerek, son dönemlerde seçmene antipatik gelen uygulamalar nedeniyle düşüş eğrisinin süreceği vurgulandı.

CHP kulislerinde dillendirilen iddialara göre, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan bir başka kamuoyu yoklamasında da benzer sonuçlar elde edildi. Ancak bu anket Genel Merkez’e iletilmedi.

Kulislerde ayrıca, birbiri ile örtüşen bu sonuçlardan sonra, Günel’in yeniden aday gösterilebilmesi için Bursa merkezli bir araştırma şirketine CHP Genel Merkezi’nin adaylık koşullarına uygun sonuç verecek yeni bir anket sipariş edileceği iddiaları ortaya atıldı.


  • post

Yorum Yazın