Bir köyde avukat, diğerinde cellat!

Bir köyde avukat, diğerinde cellat! Bir köyde avukat, diğerinde cellat!

Göreve geldiği günden bu yana on binlerce zeytin ağacının köklenmesine neden olan imar değişikliklerine imza atan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel çevreciliğe soyundu. Bir taraftan Kuşadası’nın son yeşil kalesi Soğucak’ta 17 bin dönüm arazinin imara açılması için meclis üyelerini ikna etmeye çalışan Günel, bugün ise Kirazlı’da 300 dönüm arazi üzerine yapılmak istenen GES projesi eyleminde gövde gösterisi yaptı.

Geçtiğimiz pazartesi kapalı oturumda Belediye Meclis üyelerini Soğucak’ta yapılmak istenen “doğa katliamı” konusunda ikna etmeye çalışan Kuşadası Belediye Başkanı, bir hafta sonra ortaya koyduğu “doğa dostu” görüntüsü ile bu girişimini bilenleri şaşırttı. Büyük bölümü çam ve zeytin ağaçları ile kaplı olan,  bir bölümü de meyve ağaçları ile dolu olan Soğucak Mahallesi’ndeki tarımsal alanları beton ormanına çevirmek için olağanüstü çaba harcayan Kuşadası Belediye Başkanı, Kirazlı’daki konuşmasında ise “tarımsal arazilerimize kimsenin el sürmesine izin vermeyeceğiz” sözlerini kullandı. Eylemde çevrenin ve doğanın korunmasının önemine vurgu yapan Başkan Günel, eylem sonrasında Soğucak planları ile ilgili kulis çalışmalarına kaldığı yerden devam etti.

Göreve başladığı 21 Mart 2019 tarihinden bu yana, betonlaşmanın önünü açtığı imar değişikliklerinin yanı sıra vatandaşların yeşil olan olarak kalmasını istediği Tariş Arazisi, Güzelçamlı’da Milli Park bitişiğine moloz döküm alanı yapma ve Milli Park’ın doğal yapısını bozmaya aday Güzelçamlı Yat Limanı gibi projelerin de avukatlığına soyunan Ömer Günel’in doğa ve çevre konusunda bundan sonra üstleneceği rol merak konusu oldu.


  • post

Yorum Yazın