CHP'de adaylar için zil çaldı!

CHP\'de adaylar için zil çaldı! CHP'de adaylar için zil çaldı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yerel seçim gündemiyle toplandı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel idaresinde gerçekleşen ve yaklaşık 5 saat süren toplantı sonunda yerel seçim ve aday belirleme sürecine dair önemli kararlar alındı.

MYK toplantısının ardından Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcıları Gün Çiftçi Binici, Gökhan Zeybek ve Ensar Aytekin’in imzalarıyla il ve ilçe başkanlıklarına gönderilmeye başlayan genelgeyle aday adaylığı başvuru tarihleri, aday adaylığı için istifa tarihleri ve belediye başkan aday adaylığı ile meclis üyeliği aday adaylığı ücret tarifesi de belli oldu.

Buna göre CHP’de aday adayı olmak isteyenler 21 Kasım-28 tarihleri arasında başvuru yapabilecek. CHP’de aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde başkanları ile yönetim kurulu üyeleri için son istifa tarihi ise 1 Aralık olarak belirlendi. Yasa gereği istifa etmesi gereken partililer ile kamu görevleri 1-5 Aralık tarihleri arasında başvuru dosyası verebilecek.

Milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve muhtarlar ise istifa zorunluluğundan muaf kılındı. Belediye meclis üyesi olan belediye başkan yardımcılarının da istifa zorunluluğu bulunmuyor.

Aday adaylığı başvuru koşullarının da detaylandırıldığı genelgede ücret tarifesi de belli oldu.
CHP’de kadınlar ve gençlerden tarife ücretinin yarısının alınması kararlaştırılırken, engelli, gazi ve şehit yakınlarından ödeme alınmayacağı bildirildi. 


  • post

Yorum Yazın