Diyette “mucize” efsaneleri

Diyette “mucize” efsaneleri Diyette “mucize” efsaneleri

Zayıflamak akla geldiği zaman pek çok besin de onunla birlikte akla geliyor. Ananas, avokado, Hindistan cevizi, enginar, kereviz, goji berry ve nicesi… Hepimiz bir mucize besin olsun ve bizi hemen zayıflatsın istiyoruz.

Ancak zayıflamak umut ettiğimiz gibi tek bir besine veya yönteme dayalı bir olgu değil. Biliyoruz ki her sene farklı bir besin veya çay piyasaya çıkıyor ve zayıflamaya yardımcı olacağı iddia ediliyor. ‘X kişi bu ürünü kullanarak 15 kg’ verdi denilerek bu besin veya çayların reklamı yapılıyor. Dahası piyasaya çıkan çaylarda sağlığa zararlı etken maddeler olabiliyor ve bizi sağlığımızdan da edebiliyor. Lütfen bu tip haberlere inanarak paranızı ve sağlığınızı çöpe atmayın.

Tek bir ürünle zayıflamak mümkün olsaydı obezite dünyada artan bir hastalık olmaya devam etmezdi. Maalesef bu tip reklamlarla insanların hem zamanı hem de parası boşa gidiyor. Vücut ağırlığınızı kontrol edebilmenin tek yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor ve sağlıklı beslenmede her besine yer var.

Önemli olan yediğimiz şeylerin miktarına ve sıklığına dikkat etmek, yeterli vitamin ve mineralleri besinlerle sağladığımızdan emin olmak ve kendimizi açlığa mahkum etmemek. Doyarak zayıflamanın mümkün olduğu bilinseydi inanıyorum ki birçok insan diyet denildiğinde korkmaz ve aç kalacağını düşünmezdi. Bu tip ürünler de talep görmediği için her sene bir başkasının reklamını görmezdik.

Unutulmamalıdır ki, diyette mucizevi besin yoktur, sıklık ve miktar vardır. Lütfen tek bir besine umudumuzu bağlamayalım, sağlıklı beslenmeyi öğrenerek ömür boyu sağlığımızı korumaya odaklanalım

Özge Özbak kimdir?

1996 yılında Aydın’da doğdu ve ilköğretim ve lise eğitimimi Aydın’da tamamladı. 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü kazanarak Ankara’ya yerleşti. Üniversite eğitimi boyunca Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde zorunlu stajlarımı tamamladı. Uzman diyetisyenlerin yanında gönüllü stajlar yaptı. Çeşitli eğitim ve seminerlere katıdı. 2018 yılında Hacettepe Üniversite’sinden mezun oldu. 2 yıllık stajyerliğin ardından Ateş Diyet Sağlıklı Beslenme ve Eğitim Merkezi ve Anadolu Ateşi Dans Okulu’nda çalışmaya başladı. Bu kurumlarda danışanlara sağlıklı beslenme eğitimi verme, vücut ağırlığı denetimi sağlama ve hastalıklarda diyet tedavisi alanlarında hizmet verdi. Ayrıca stajyer eğitimlerinde görev aldı ve çeşitli seminerler hazırlayıp sundu. Şu an İzmir HealthCo’da diyetisyenlik yapıyor aynı zamanda online olarak da çalışıyor.


  • post

Yorum Yazın