Meclis iradesine ipotek kondu!

Meclis iradesine ipotek kondu! Meclis iradesine ipotek kondu!

Kuşadası Belediye Meclisi, siyasi etik ve nezakete sığmayan komisyon seçimlerine sahne oldu. 102 bin 44 seçmenden 30 bin 174’ünün oyunu olarak çoğunluğu ele geçiren CHP Grubu, 19 bin 392 seçmenin oyları ile meclis üyeliğine seçilen İyi Partili üyelerin komisyonlara girecek isimleri kendi grubu içinde belirlemesine izin vermedi. Komisyonların İyi Partili üyeleri de CHP grubu tarafından belirlendi. İzlenen bu yolla İyi Parti’ye oy veren seçmenlerin oyları da yok sayılmış oldu.

Yeni dönemin ilk meclis toplantısında da sahnelenen siyasi rezalet bugün yeni kurulacak komisyonla girecek üyelerin belirlenmesi sırasında da tekrar edildi. Son dakika önergesiyle gündeme alınan komisyonlar konusunda Başkan Ömer Günel’e bir çağrı yapan İyi Parti Sözcüsü Hasan Göçmen, ilgili komisyonlarda çalışacak İyi Partili üyelerin parti grubu tarafından belirlenmesini istedi. Ancak bu talebi dikkate almayan Başkan Günel, CHP Grubu tarafından belirlenen komisyonları oylamaya geçti. Sıra, Esnaf ve Çarşılar Komisyonu üyelerinin oylanmasına geçildiğinde, İyi Partili Hasan Göçmen, CHP grubu tarafından belirlenen Volkan Gerçek yerine İyi Partili Levent Eryılmaz’ın listeye alınmasını istedi. Ancak Göçmen’in bu talebine rağmen Günel, CHP Grubu tarafından hazırlanan listeyi oyladı. CHP’liler kendileri tarafından hazırlanan listeye kabul oyu verirken, İyi Parti’nin isteği üzerine yapılan oylamada, seçim döneminde işyerinin bulunduğu sokağın araç trafiğine kaphatıldığı Levent Eryılmaz’lı listeye ise hayır oyu verdiler.

İyi Parti Kuşadası Belediye Başkan Adayı Behçet Alp, meclis devam ederken yaptığı açıklamada “Kuşadası Belediye Meclis Komisyonlarının oluşumunda İyi Parti temsilcisinin belirlenmesi konusunda Belediye Başkanı’nın partisinin oy çokluğuna dayalı dayatmasını siyasi etiğe ve ahlaka uygun bulmuyorum” sözleriyle yorumladı. AK Partili Tacettin Özden de, centilmenlik gereği İyi Parti’nin kendi adayını kendi grubunda belirlemesi gerektiğini ifade etti.


  • post

Yorum Yazın