Günel, yargılanacak “kurban” arıyor!

Günel, yargılanacak “kurban” arıyor! Günel, yargılanacak “kurban” arıyor!

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, geçtiğimiz dönem belediye yönetimi yüzünden oluşan milyonlarca liralık kamu zararının sorumluluğunu yeni meclise yıkabilmek için harekete geçti. 2020 yılında açılan asfalt ihalesine ait borçların inkarı sonucu açılan davanın Kuşadası Belediyesi aleyhine sonuçlanması ve kurumun milyonlarca liralık faiz ile tazminat yükü altına girmesi üzerine Günel alacaklı firma ile uzlaşma yoluna gidilmesi için meclisten yetki istedi. Belediye yönetiminin önergesine kabul oyu verecek meclis üyelerine “kamu zararı oluşturma” suçundan yargılanma yolunu açacak önerge büyük huzursuzluk yarattı.

KRİZ 2020 YILINDA BAŞLADI:

Kuşadası Belediyesi’nin milyonlarca liralık zarara uğramasına neden olan süreç, 2020 yılında başladı. İhaleyi kazanan ÖZTAÇ A.Ş., 2021 yılında sözleşmeye konu olan hizmeti tamamladı. Tamamlanan hizmetlere ilişkin hak ediş raporları da belediye tarafından onaylandı. Ancak yüklenici firmaya ilk fatura sonrasında ödeme yapılmadı. Ödeme konusunda Belediye ile ÖZTAÇ A.Ş. arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmayınca yüklenici firma hakediş raporlarını delil olarak sunarak icra takibi başlattı. Ancak Kuşadası Belediyesi faturalara konu olan hizmeti almadığı gerekçesiyle borca itiraz etti. Bunun üzerine firma, ana borç ve buna ilişkin gecikme faizleri haricinde “icra inkar tazminatı” talebinde bulundu. Yaklaşık 2 yıl devam eden davalar sonunda mahkeme Kuşadası Belediyesi’nin itirazlarının reddine hükmederken, ana borç ile yüklenici firmanın talep ettiği ve tutarı işlem tarihinde 10 milyon lirayı aşan icra inkar tazminatının ödenmesine karar verdi.

İŞTE İMZA SAHİPLERİNİ YAKACAK O ÖNERGE:

Taraflar mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasına beklerken, Kuşadası Belediyesi Meclis’e bir önerge sunarak Başkan Ömer Günel’e alacaklı firma ile uzlaşma masasına oturması için yetki verilmesini istedi. Bu önergenin kabulünün oluşan tüm kamu zararının sorumluluğunu onay verecek meclis üyelerinin üzerine yıkacağına dikkat çeken hukukçular, gerekçeli kararla birlikte ortaya çıkacak rakamın 300 milyon liraya dayanabileceğine dikkat çekti. Önerge, görev döneminin daha üçüncü oturumunda yargılanma riski ile karşı karşıya kalan meclis üyeleri arasında büyük huzursuzluk yarattı.

İŞTE TARİHE GEÇECEK REZALETİN GEÇMİŞİ:

https://slkhaber.com/yuzyilin-ihale-skandali/

https://slkhaber.com/300-milyon-liralik-kabus/


  • post

Yorum Yazın