Kuşadası böyle kandırılıyor!

Kuşadası böyle kandırılıyor! Kuşadası böyle kandırılıyor!

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, kendisine yönelik eleştirileri cevaplamak amacıyla bir kez daha kamera karşısına geçti.  Youtube kanalında yayınlanan “Bir Çift Sözüm Var” isimli programda, ısmarlama sorulara yanıt veren Kuşadası Belediye Başkanı, dün gece gündeme gelen önemli konularda gerçekleri açıklamak yerine, gerçek dışı bilgilerle kendini haklı gösterme çabasına girdi. Bu hamlesi Günel’in inandırıcılığını bir tık daha aşağı çekmekten başka hiçbir işe yaramadı.

Eski çöplükte saklanan gerçekler

Dün gece yayınlanan programın başlangıç bölümünü, Kuşadası Belediyesi’nin Ticaret İmarı adı altında AVM yapımına onay vermek istediği eski çöplük oluşturdu. Günel, buradaki uygulamanın tamamen fonksiyon değişikliği olduğunu ve yapılaşma izninin üst ölçekli planlarla verildiğini savundu. Oysa ki, bu bölgeye ait üst ölçekli plan, yeni Günel döneminde hazırlatılarak 15 Eylül 2022 tarihinde Büyükşehir Meclisi’nde onaylandı. Kuşadası Belediye Başkanı, son imar değişikliği ile ilgili itirazların deprem fırsat bilinerek fay hattı ile gerekçelendirildiğini iddia ederek, MTA’nın yayınladığı haritalarda bu bölgede sözü edilen fay hattının olmadığını ifade etti. Ne var ki, MTA son haritaları incelendiğinde Günel’in bu sözlerinin de gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Kuşadası Belediye Başkanı, aynı bölgede tespit edilen Kalafa Fayı konusunda DEÜ Deprem Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Hasan Sözbilir’in yaptığı uyarıyı da yok saydı. Ömer Günel’in üzerine örtmeye çalıştığı bir başka gerçek ise AVM imarına yapılan itirazlarda çöplük döneminde oluşan ve patlama riski bulunan zehirli gazlar konusu oldu. Zira, Günel’in siyasi bir şov algısı yaratmak istediği itirazların ana konusunu, çöp depolama alanlarında patlama ve yanma tehlikesi oluşturdu.

Kuşadası Belediye Başkanı, “Amacımız belediyeye ait bu mülke değer kazandırmak” sözleriyle bu araziyi satmak istedikleri yönündeki iddiaları doğrulamış oldu.

Kruvaziyer turizminde akıl almaz rakamlar

“Bir Çift Sözüm Var” isimli programın bir diğer konusunu ise kamuoyunda eleştiri konusu olan Fuar Turları oluşturdu. Kuşadası Belediye Başkanı 2.5 milyon lira maliyetli 3 fuar gezisinin turizme katkılarını anlatmaya çalışırken, 2015 yılından 2019 yılına kadar Kuşadası’nda kruvaziyer turizminin durma noktasına geldiğini söyledi. Ne var ki, bazı lobilerin gayretleriyle Türkiye’nin “güvensiz bölge” ilan edildiği bu dönemde bile Kuşadası liderliğini kaptırmadı. Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre Günel’in bugünkü durumu anlatırken, “0’dan ve 25’den buralara geldik” sözlerinin gerçek dışı olduğu ortaya çıktı. Bakanlık tarafından hazırlanan raporda Günel’in hiç gemi alamıyorduk” dediği dönemi kapsayan 2015 yılında Kuşadası’na gelen kruvaziyer sayısı 505 oldu. Kayıtlara göre Kuşadası genel düşüşün hızlandığı 2016’da 269, 2017’de 126, 2018’de 146, 2019’da ise 197 kruvaziyer ağırladı. Kuşadası Belediye Başkanı, turizm sektörü ile Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri ile başlayan normalleşme sürecini inkar ederek, “Girişimlerimiz ile eskisinden fazla gemi gelmeye başladı” dedi.

https://denizcilikistatistikleri.uab.gov.tr/kruvaziyer-istatistikleri

Merak edenler için işte Günel’in “Bir Çift Sözüm Var” programı:

https://www.youtube.com/watch?v=Ybsppq17HzU


  • post

Yorum Yazın