Aydın turizminde garip grafik; Turist artıyor, yatak azalıyor!

Aydın turizminde garip grafik; Turist artıyor, yatak azalıyor! Aydın turizminde garip grafik; Turist artıyor, yatak azalıyor!

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Didim'de katıldığı bir toplantıda Aydın'ın ülke turizmine büyük katkı sağladığını ve önümüzdeki sezonda ziyaretçi sayısında bir öncek döneme göre 2 kat artacağını öngördüklerini ifade etti. Tuncer, bu beklentilere paralel olarak yatak sayısının arttırılması gerektiğine işaret ederek, “Aydın'da,  Didim'de,  Kuşadası'nda da yatak sayısını arttırmak zorundayız.  Birileri fazla para kazansın diye 40 daire satmak yerine 200 daire satabildiği arazileri birileri birilerine peşkeş çekmemeli” uyarısı yaptı.

Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Aydın turizmine dair istatistikleri açıklarken, “ "2019 bildiğiniz gibi Türkiye'nin en çok turist ağırladığı yıldı 52 milyondu. Türkiye'nin istatistiği dünya 6'ncisi olmuştu. Türkiye 52 milyon turist ağırlarken Aydın'da 1.6 milyon turist ağırlanmıştı. 2022 yılında Türkiye 52 milyon yeniden yakaladı. Aydın'da biz 2019 istatistiğini yani 1.6 milyon istatistiği ikiye katladık. 3.2 milyon turist ağırladık. Bu turist sayıları sadece otele yapılan girişler ve kruvaziyer çıkışlarıyla sınırlı, günübirlikçiler- yazlıkçılar, tatilciler bu istatistiğe ya da ören yeri girişleri bu dahil değil.  Otel girişlerimiz 1 milyon seviyelerindeydi. Bu muhteşem bir rakam, buradaki başarıda her birinizin çok büyük katkısı, çok büyük emeği var. 3.2 milyon turist getirisi demek; Aydın'a minimum asgari iki buçuk milyar dolar katma değer üretmek demek. İki buçuk milyar dolarlık katma değeri üreten Aydın'ın belki de tek sektörü olmuş olabilir. Tarım sektörüyle bu konuda başa başla yarışıyor olabiliriz” diye konuştu.

Turizmin kanayan yarası

Umut Tuncer, turizmle ilgili umut veren beklentileri açıklarken, özellikle Kuşadası’nda yaygınlaşan imar uygulamalarına da dikkat çekti. Aydın Kültür ve Turizm Müdürü, turizm imarının ranta dönüşümünün sektör için yarattığı tehlikeler konusunda da şunları söyledi:

“Lütfen algıda seçiciliğiniz olsun, mevcut otel arazileri bildiğiniz gibi imar ayrıcalıklı araziler. Yüksek yoğunluklu ticari oldukları için, turizm ticari yapılar oldukları için yüksek yoğunluklu imar avantajından faydalanan araziler.  Dolayısıyla yapılan oteller 0,9 bazen 1 kask yoğunluk oranı gibi yüksek oranlarla yüksek kat imar planlarıyla hazırlanıyorlar.  Bu yapıların faaliyet amacı dışında kullanılması yani bir otel yapısının konut olarak kullanılması, konut olarak satılması hem hukuken yasaya aykırı hukuksuz bir uygulama ve etik değil. Maalesef haksız kazanç elde etmenin Aydın genelinde benim gözlemlediğim bir enstrümanına dönüşmüş durumda.  Turizm sektörüne de çok dezavantajlı bir şekilde yatak kapasitenizi azaltan bir neticeye dönüşüyor.  Sürekli yatak kapasitesini arttırmaya çalışırken, mevcut otellerin konut olarak satılması, çeşitli imar hileleri ile ofis satışı kamuflajı altında konut olarak satılması bizim en büyük sıkıntımız. Bu konuda sizler de farkındalık geliştirin.  Bu uygulamaya izin verenleri  deşifre edin, kınayın.”


  • post

Yorum Yazın