İnşaat yapabilmek için denizi doldurup sahile beton döktüler

İnşaat yapabilmek için denizi  doldurup sahile beton döktüler İnşaat yapabilmek için denizi doldurup sahile beton döktüler

Güzelçamlı’da bir mülk sahibi, Milli Park bitişiğindeki arsasının sınırları içinde yer aldığı iddiasıyla denizi doldurup, çivi çakmanın yasak olduğu sahilde inşaata başladı

Kuşadası’nda her geçen gün artan beton işgaline bir yenisi daha eklendi. Milli Park yakınlarında denize sıfır arsası bulunan bir mülk sahibi, tapu kayıtlarına göre sınırları içinde kaldığını iddia ederek denizi taşla doldurarak, çivi çakmanın bile yasak olduğu bölgede beton atarak inşaata başladı. Alandaki yapılaşmanın kıyı-kenar yasasına aykırı olduğunu savunan çevre sakinleri inşaatın durdurulması için yasal girişimlere başladılar. Aynı bölgede daha geçmişte de benzer bir girişimde bulunulduğu ve daha temel atma aşamasında inşaatın mühürlendiği ifade edildi.

Görenleri isyan ettiren betonlaşma girişiminin yeni adresi Güzelçamlı’da Jandarma Kampı olarak bilinen bölgede ortaya çıktı. Milli Park’ın giriş kapısını 200 metre uzaklıkta bulunan arsasının sınırlarının denizin içinde kaldığını iddia eden o mülk sahibi, inşaat alanının sınırlarını genişletebilmek için önce denizi taşla doldurdu. Ardından da kendi oluşturduğu sınıra göre, Kıyı Kenar Kanunu’na göre koruma altında bulunan ve yapılaşmanın kesinlikle yasak olduğu alana beton dökmeye başladı. Günü birlik turistik tesis yapılacağı iddia edilen inşaat, çevredekilerin tepkisi ile karşılandı. Mülk sahibinin daha önce de benzer girişimlerde bulunduğunu ancak yasal olmadığı için daha temel atma aşamasında inşaatının mühürlendiğini kaydeden çevre sakinleri, sahildeki beton işgalini durdurabilmek amacıyla yasal girişimlerde bulundular. İlçe merkezinin en uzak köşelerinden birinde başlayan ancak Kuşadası Belediyesi’nin başvurulara rağmen en küçük bir müdahalede bulunmadığı yapılaşmaya isyan eden bazı Güzelçamlı sakinlerinin durumu CİMER’e kadar ilettiği ifade edildi.

Bölgede yaşayanlar, sahildeki yapılaşmanın yasalara aykırı olduğunu iddia ederken, daha önce de bölgede çeşitli inşaatlar yaptığı belirtilen mülk sahibi ise söz konusu proje için Kuşadası Belediyesi’nden izin aldığını savundu.


  • post

Yorum Yazın