İnşaat yasağı kimin umurunda?

İnşaat yasağı kimin umurunda? İnşaat yasağı kimin umurunda?

Bakanlık genelgesi gereği tatil yörelerinde inşaatlar durdurulurken, Kuşadası’nda pek çok müteahhit yasağa aldırmadan faaliyetlerini sürdürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm faaliyetlerinin zarar görmemesi amacıyla yürürlüğe koyduğu inşaat yasağı, Kuşadası’na uğramadı. İlçede bazı inşaat firmaları valilikler tarafından 15 Haziran’a ertelenen yasağa uyarken, belediye yönetimine yakın olan isimlere ait şirketlerin faaliyetlerine aynen devam ettiği belirlendi.

Kuşadası’nda yasağı çiğneyen firmalar arasında en büyük tepkiyi, Yılancıburnu’da 3. Derece sit alanı üzerinde zeytin ağaçlarını keserek inşaata başlayan TNR İnşaat çekti. Belediye Başkanı Ömer Günel’e yakınlığı ile bilinen Hakan Tanır’a ait firmanın, turizm faaliyetlerinin en yoğun olduğu bölgede bile çalışmalara ara vermeden devam etmesi,  sosyal medyada da konu edildi. Bazı hesaplarda söz konusu inşaat için “koruma altında” yorumları yapıldı.

Hayatını Kuşadası’nda sürdüren şarkıcı Atilla Taş’ın bundan bir süre önce “Kuşadası müteahhitlerin elinde oyuncak olmuş” şeklindeki tweeti ile Türkiye gündemine taşıdığı sorunun, ilçenin pek çok köşesinde sürdüğü anlaşıldı.

Kuşadası’nın en önemli vitrini olan Atatürk Bulvarı’nda Aydın Büyükşehir Belediyesi ait Tariş arsasında inşa edilen proje ile aynı bulvarda Süzgeç Yapı tarafından inşa edilen binada ara verilmeyen faaliyetler dikkat çekti. Aralarında Belediye Meclis Üyesi Ali Kotan’a ait Kotan İnşaat’ın da bulunduğu pek çok şirketin ilçenin dört bir yanında yasak yokmuş gibi çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Çok sayıda vatandaş ve bazı turizmciler, sezonun başladığı günlerde ortaya çıkan görüntülerin turistler için rahatsızlık verici bir durum oluşturduğuna dikkat çekerek, Kuşadası Belediyesi’nden inşaatların durdurulması için harekete geçmesini istediler.

Bu arada Aydın’ın bir başka turistik ilçesi olan Didim’de ise inşaat yasağına önemli ölçüde uyulduğu belirtildi. Haziran ayı başında yasakların 15 Haziran’da başlayacağı yolunda bir hatırlatma yayınlayarak, yasaklara uymayanlar için ceza uygulanacağını belirten Didim Belediyesi’nin bu konudaki denetimlerini sıklaştırdığı öğrenildi.


  • post
  • post
  • post
  • post
  • post

Yorum Yazın