Kara kutu açıldı, itiraflar başladı!

Kara kutu açıldı, itiraflar başladı! Kara kutu açıldı, itiraflar başladı!

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından Kuşadası’nda sürdürülen “ihale yolsuzluğu” soruşturması kapsamında işten el çektirilen ve eski Fen İşleri Müdürü Fatma Çanakçı, 2 aydır devam eden suskunluğunu bozdu. Şüpheli ihalelerin “kara kutu”su olarak tanımlanan Çanakçı, facebook üzerinden yayın yapan bir sayfaya yaptığı açıklamalarda kendisini aklamaya çalışırken, ortaya attığı rakamlarla Belediye Başkanı Ömer Günel’i yalanladı. Çanakçı’nın yorumlarıyla kendisine yönelik eleştirilere cevap vermeye çalıştığı açıklamalarının en dikkat çekici bölümünü ise “Ben, eski Fen İşleri Müdürü Fatma Çanakçı, bana yapılan rüşvet tekliflerini kabul etmiş olsaydım, haberlerinizin konusu olmayacaktım” şeklindeki sözleri oldu.

Belediye yönetiminin “günah keçisi” ilan ettiği Çanakçı’nın bu sözlerinin altına yorum yazan eski Meclis Üyesi, Hukukçu ve Deva Partisi Kuşadası İlçe Başkanı Behçet Alp, bu iddianın önemine dikkat çekti. Hukuki ve idare süreç devam ettiği için bu konuda polemiğe girmek istemediğine dikkat çeken Behçet Alp, Çanakçı’ya şu soruyu yöneltti:

“Fatma hanım, bu yorumlar tesadüfen önüme düştüğü için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Konunun detayları ve yazdıklarınız ile ilgili poleğime girmek istemem. Devam eden hukuki ve idari bir süreç var. Fakat Siyasi kimliğimle yorum yapma ve açıklama haklarımı saklı tutuyorum. Mıcır konusu ile ilgili nasıl ki geçmişte soru önergesi vermiş ve açıklama yaptıysak günü gelince de gerekli açıklamaları yapacağız. Zaten gerçeklerin de er geç ortaya çıkma gibi bir özelliği var. Burada en çok dikkatimi çeken ve önem arz eden bir konu şahsınıza yapıldığını belirttiğiniz rüşvet teklifleri. Size kim rüşvet teklif etti bunu açıklamakla yükümlüsünüz. Bu durumu duyarlı bir vatandaş ve kamuda görev yapmış birisi olarak Savcılığa intikal ettirmiş olmalısınız? Savcılığa suç duyurusunda bulundunuz mu, bulunmadıysanız neden? Size kimler ve ne için rüşvet teklif etti? Diğer taraftan bahsettiğiniz Sahte kaşelere konu firmalar daha önce başka işlerde Belediyemize teklif vermiş miydi? Bu firmaların bilgileri, Belediyeden çıkmış olabilir mi?”

Çanakçı, cevabı merakla beklenen bu soruya “Bu soruların cevabını hukuki süreç çözecektir” yanıtı verdi.

Kuşadası Belediyesi’nin işten el çektirilen eski Fen İşleri Müdürü’nün açıklamasında bir başka dikkat çekici bölümü ise görev süresince 1 milyon metrekare yol yapıldığı şeklindeki iddiası oldu. Çanakçı, bu imalatın 500 bin metrekaresinin kadastral tespitinin yapıldığı şeklindeki söylemi ile de, yaklaşık 2 hafta önce bazı gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında görevde olduğu 3 yıllık süre içinde 8 milyon 100 bin metrekarelik yol yapıldığını savunan Belediye Başkanı Ömer Günel’i resmen yalanladı.

Fatma Çanakçı’nın facebook’taki  farkında olmadan itirafa dönüşen savunma paylaşımlarının bir bölümünü de 750 bin tonluk mıcır ihalesi oluşturdu. Çanakçı, bu iddiaları üzerine İnşaat Mühendisi Volkan Kıroğlu tarafından kendisine yöneltilen teknik sorulara ise yanıt vermedi.

Kuşadası Belediyesi Eski Fen İşleri Müdürü, onlarca kişinin yorumlarıyla sorular yağdırdığı “750 bin tonluk mıcır üretiminin neden Güzelçamlı’daki taş ocağında yapılmadığı” sorusuna verdiği, “Orman izni yetişmedi” yanıtı ise gözleri aynı ocaktaki ilk ihaleye çevirdi. Belgelere göre, 15 Eylül 2020 tarihinde açılan ve yolsuzlukların odağındaki ZTB’nin 5 milyon 967 bin lira bedelle kazandığı mobil konkasör ihalesi sorunsuz sonuçlanmış, sonuç ilanı yayınlanarak hizmet bedeli ödenmişti. Ancak Çanakçı’nın gerekli izinlerin sağlanamadığı yolundaki açıklaması bu ihalenin de hayali olduğu yönündeki kuşkuları güçlendirdi.


  • post

Yorum Yazın