Kuşadası diktası için hesap zamanı!

Kuşadası diktası için hesap zamanı! Kuşadası diktası için hesap zamanı!

CHP Genel Merkezi, kıl payı kazanılan seçim sonrasında “büyük zafer” havası estirmeye çalışan ve Kuşadası’nda “GG Diktası” olarak anılan İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek ile Belediye Başkanı Ömer Günel’den oy oranlarındaki büyük düşüşün açıklanmasını istedi.

YSK’nın kesin seçim sonuçlarını açıklamasından sonra Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke imzasıyla örgütlere gönderilen “Danışma Kurulu Toplantı ve Raporu” konulu yazıyla, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde CHP’nin elde ettiği sonuçların araştırılması istendi. 2028 seçimleri için gerçekçi sonuçlara ulaşılmasının hedeflendiğine dikkat çekilen yazıda, toplumun farklı kesimlerinin tercihlerinin de belirlenmesi gerektiği vurgulandı.

DANIŞMA KURULU ÖNCE MANEVRA

Genel Merkez’in Danışma Kurullarını toplama çağrısı sonrasında, seçim döneminde Büyükşehir için AK Partili Mustafa Savaş adına kampanya yürüten Fuat Akdoğan ile kol kola yürüyen Ömer Günel, İlçe Örgütü’nde görev yapmış eski yöneticilerle buluşmak için bir hamle yaptı. CHP Aydın Milletvekillerinin tüm ilçe belediyelerini kapsayan turunu kendisine özel bir kutlama olarak duyuran Ömer Günel’in yarın gerçekleşmesi planlanan buluşmayı da “kutlama ziyareti” olarak planladığı ifade edildi.

CHP Genel Merkezi’nden edinilen bilgiye göre, 2019 seçimlerinde yüzde 57.54’lük oy oranı ile CHP’nin Aydın’da kazandığı ilçe belediyeleri arasında ilk sırada yer alan Ömer Günel, 2024’te elde edebildiği yüzde 42.41’lik oy ile sondan üçüncü olabildi. Kuşadası sonuçlarının başarısızlık olarak değerlendirildiği ifade edilen CHP Genel Merkezi’nden, nedenlerinin bulunmasını beklediği sonuçlar şöyle sıralandı:

AÇIKLAMA BEKLEYEN SONUÇLAR

-Özlem Çerçioğlu 35 bin 370 oy alırken, Ömer Günel’in 29 bin 994’de kalması,

-Belediye Meclisi Listesi’nin Belediye Başkanı’ndan fazla oy alması,

-2019’da 37 bin 793 oy alan Belediye Başkanı’nın, seçmen sayısındaki 16 bin 967’lik artışa rağmen bir önceki seçime göre 7 bin 799 oy kaybetmesi, aldığı oy oranının seçmen sayısının sadece yüzde 29.5'i kadarını oluşturması,

-Seçime katılım oranının Türkiye ortalamasının üzerinde düşmesi,

-Parti, Türkiye genelinde oy oranını yükseltip ilk sıraya yükselirken, Kuşadası’nda düşüş yaşanması.


  • post

Yorum Yazın