Kuşadası’nda Goebbels taktikleri!

Kuşadası’nda Goebbels taktikleri! Kuşadası’nda Goebbels taktikleri!

Adolf Hitler, Almanya’da Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi’nin iktidara geldiği 30 Ocak 1933 seçimlerinden hemen sonra ilk iş olarak yakın dostu, dava arkadaşı Paul Joseph Goebbels’i Propaganda Bakanlığı’na getirdi.

Goebbels’in görevi önce Almanlar’ı, sonra da bütün Avrupa’yı Hitler’in “Büyük Almanya” hayali için psikolojik olarak hazırlamaktı.

Hitler’in gözde bakanı işe medyayı dizayn etmekle başladı. Muhaliflerin bazıları baskıyla, bazıları tehditle, büyük bölümü de ekonomik menfaat karşılığı Nazi saflarına katıldı.

Tek ses yayınlar

Radyolar ve gazeteler, tek ses olmuş, Almanlar’ın ne kadar üstün bir ırk olduğunu haykırıyordu. Alman halkı da inanmıştı bunlara. Goebbels, Almanya’dan sonra aynı taktikle işgali planlanan Polonya, Danimarka, Norveç, Belçika, Lüksemburg, Fransa, Yugoslavya ev Yunanistan’da da medyayı eline geçirdi. Bu ülkelerdeki Nazi yanlısı yayınlarda da Almanya’nın yenilmezliğine vurgu yapılıyordu. Öyle ki, Avrupa’da Hitler’e muhalefet yok denecek kadar azaltılmıştı.

Psikolojik savaş

Goebbels’in bu taktiği işe yaramış, savaşın psikolojik bölümünü kazanan Hitler, 1 Eylül’de 1939’da önce Polonya’yı ardından da neredeyse Batı Avrupa’nın tamamını işgal etmişti. Alman medyası, her gün yeni bir zaferin haberini paylaşırken Alman halkı da coştukça coşuyordu. Halkın bu coşkusu Hitler’e de sirayet etti. O da kendini yenilmez sanmaya başladı. Goebbels meydanlarda zafer nutukları atarken, Alman ordusu 1941 yılında yönünü Doğu’ya çevirdi ve Rusya’yı işgal etmeye başladı. Ancak 1942 kışında Stalingrad’ın işgali sırasında hiç beklenmedik bir direnişle karşılaşıldı. Ne var ki halkın bundan haberi yoktu. Almanya’da sürekli zafer haberleri yağıyordu. Ordu geri çekilirken, Almanlar kendilerine sunulan zafer haberleriyle adeta sarhoş edilmişti.

Bozgun nasıl zafer oldu?

İngiliz, Fransız ve Amerikan ordusunun 6 Haziran’da başlayan Normandiya çıkartması, Goebbels’in isteği üzerine müttefiklerin bozgunu olarak duyuruldu. Kısacası Alman halkı Goebbels’in istediği kıvama getirilmişti. Tarihler 23 Nisan 1945’i gösterirken, Moskova’dan zafer haberi bekleyen Almanlar, Berlin sokaklarına çıktıklarında karşılarında Rus tanklarını görünce anladılar yıllar boyu aldatıldıklarını…

Hitler’in dahi dostu Goebbels, Hitler’in intiharından bir gün sonra, 1 Mayıs 1945 günü önce 6 çocuğu ve eşini, sonra da kendisini öldürdü. Ama 12 yıl boyunca hayata geçirdiği taktikler hiçbir zaman ölmedi.

Kifayetsiz muhterisler

Bugün nerede bir kifayetsiz muhteris varsa, bilin ki orada Goebbels’in yöntemleri hala geçerliliğini sürdürüyor.

Mesela Kuşadası’nda…

Alın size en taze örnek; Üzerinde AVM yapılmak istenen eski çöplük…

Belediye Başkanı Ömer Günel çıkmış "biz burayı imara açmadık" diyor.

İyi de, o kadar insan neye itiraz etti:

O parselin 1/1000’lik uygulama imar planına değil mi?

İmara açılmadıysa o plan nasıl yapıldı. Adı neden uygulama imar plan planı?

Peki orada yapılaşmanın önünü açan üst ölçekli, yani 1/5000’lik imar planı 2022 yılında yani Günel'in döneminde hazırlanmadı mı?

Planlardaki durum

Neymiş bu bölge zaten “Kentsel Yerleşim Alanı” imiş…

Adama sormazlar mı, “Kentsel Yerleşim Alanı” demek, her karışın yapılaşması demek mi?

Park dediğin, rekreasyon alanı dediğin bölgeler “Kentsel Yerleşim Alanı” dışı şeyler mi?

Bir de, “Belediye arazisi değer kazansın diye bu değişikliği yaptık” diyor…

Bu, rant itirafı eğil de ne?

Belediyelerin amacı hizmet mi, rant mı?

İşin en acı tarafı ne biliyor musunuz?

Bunları yazıp çiziyoruz diye biz kötüyüz, Ömer Bey’in istediği gibi yazıp çizenler iyi!

Çöplük imarı sadece bir örnek…

Liste o kadar kabarık ki, anlatamam.

Ama hepsi bir-bir ortaya çıkacak. Kimsenin kuşkusu olmasın…

Hem de Kuşadalılar, Almanların 23 Nisan 1945 günü yaşadığı gibi bir şok yaşamadan ortaya çıkacak…

Ne demişler; “Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!”

(İ.A.)


  • post

Yorum Yazın