Kuşadası’nda lağım sezonu açıldı!

Kuşadası’nda lağım sezonu açıldı! Kuşadası’nda lağım sezonu açıldı!

Kuşadası’nda güneşli havadan yararlanmak isteyen yerli-yabancı turistler sahillere akın ederken, dünyaca ünlü Kadınlar Denizi’ni, patlayan kanalizasyondan akan lağım suları işgal etti. Tatilciler denizin keyfini çıkarmaya çalışırken, kumsala yayılan pis sular görenleri hayrete düşürdü.

Alt yapı konusunda sağlıklı bir çözüm üretilmediği için yıllardır kanalizasyon atıklarının yarattığı kirlilikle karşı karşıya kalan Kuşadası Plajlarında yeni sezon aynı görüntülerle açıldı. Dün öğle saatlerinde tıkandığı tahmin edilen şebekenin patlaması sonucu lağım suları Kadınlar Denizi’ne akarken, güneşli havadan yararlanmak için deniz kıyısına koşan tatilciler ne yapacaklarını şaşırdı. ASKİ ekiplerinin müdahalesi ile arıza giderilirken, lağım sularının aktığı sahil uzun süre pis su birikintilerinin altında kaldı.

Duruma tepki gösteren vatandaşlar, geçtiğimiz yıllarda da benzer görüntülerin sıkça yaşandığına dikkat çekerek bu konuda kalıcı bir çözüm üretilmesini istedi. Yağmur suyu kanalları zamanında temizlenmediği için mevcut sistemin yükü kaldıramadığını ve bu nedenle sık sık rögarların tıkandığını ifade eden vatandaşlar, “Alt yapı çalışmaları ile düzeltilen aksaklıklar, müteahhitler eliyle yaptırılan özensiz üst yapı çalışmaları ile bozuluyor. Buna son verilmezse, Kuşadası plajları denize girilmez bir hale dönüşecek” diye konuştular.

Geçtiğimiz yıl Yılancıburnu, Davutlar ve Merkez’de benzer görüntülerin yaşandığı Kuşadası’nda en büyük kanalizasyon kazası, Kurban Bayramı sırasında meydana geldi. Nazilli Sitesi ile Zitur arasında rögarların tıkanması sonucunda pis suların metrelerce yükseldiği bir taşkın yaşandı, bölge lağım suları altında kaldı. O dönem yapılan açıklamalarda kanalizasyon sistemindeki arızanın artan nüfus yoğunluğundan kaynaklandığı iddia edildi.


  • post

Yorum Yazın