Kuşadası’nda “rant” zinciri!

Kuşadası’nda “rant” zinciri! Kuşadası’nda “rant” zinciri!

Tarihinin en vahşi yapılaşma sürecini yaşayan Kuşadası’nda son 4.5 yıldır uygulanmaya başlayan sistem, bir avuç yandaşı zengin etti. İnşaat sektöründe, alım satımdan başlamak üzere, planlama, projelendirme ve tedarik konularında tüm bileşenlerin buluştuğu yeni sistem, zincire katılanların önünü açarken, dışarıda kalanları ise sürünmeye mahkum etti.

Kuşadası’nda yüksek sesle dillendirilen ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren bazı firmaların da doğruladığı iddialara göre, rant çarkı özellikle imara açılmak ve fonksiyon değişikliği istenen arazi ve arsaların satışı ile başlıyor. Belediye yönetimine yakın isimlerin aracılık ettiği satışlarda, yapılaşma yolundaki engeller hızlıca aşılırken, sistem dışındaki isimlerin aracılık ettiği satışlarda yatırımcı bürokrasi çarkının içinde boğuluyor. Rant zincirinin ikinci halkası ise planlama konusunda oldu. Kuşadası’nda son 4.5 yılda yapılan planlama ve plan değişikliklerinin çok büyük bölümünü Aydın merkezli bir şirket tarafından gerçekleştirildi.

YILDIZLARI KUŞADASI’NDA PARLADI

Özellikle son yıllarda Kuşadası Belediyesi’nin onayıyla onlarca plan değişikliği yaparak yatırımcının büyük rant elde etmesini sağlayan bu şirketin Aydın ve diğer ilçelerdeki  planlama çalışmalarının Kuşadası’nın yanında devede kulak kaldığı belirtildi.

Yatırımcısına büyük paralar kazandıran inşaatların projelendirme aşamasında ise birkaç isim öne çıktı. Kendisini mimar olarak tanıtmasına rağmen diplomasız olduğu ortaya çıkan KUSAV Başkanı Levent Köylü, iş ortağı Erdoğan Elçi imzasıyla önemli projelere imza koyarken, İmar Komisyonu Başkanı Mimar Ali Genç de üstlendiği projelerde yatırımcıya sağladığı “kot” avantajlarıyla yatırımcıların tercih etmek zorunda bırakıldığı diğer isim oldu. Kuşadası’nda çok sayıda mimar ve mühendisi projeleri belediye bürokrasisi içinde boğulduğu için iş yapamaz hale gelirken, bazı “özel” isimler servetlerine servet kattı.

Rant zincirini oluşturan aktörlerin üstlendiği projelerde ayrıcalıkların dışında bir başka ortak noktası da alt yükleniciler ve tedarikçiler konusunda sisteme dahil edilen firmaları tercih etmesi oldu. Yatırımcılar, proje sahipleri tarafından daha önceden belirlenmiş kuruluşlarla çalışmaya mecbur edilirken, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in kendisine muhalif kabul ettiği kişilere ait firmalar iş yapamaz hale getirildi.


  • post

Yorum Yazın