Kuşadası’nı kavuran ihmal!

Kuşadası’nı kavuran ihmal! Kuşadası’nı kavuran ihmal!

Türkiye yılın en sıcak günlerini yaşarken, turizmin kalesi Kuşadası susuzluktan inim inim inliyor. Suya en çok ihtiyaç duyulan günlerde bazı bölgelerde günlerce süren su kesintileri vatandaşı canından bezdirdi. Özellikle yazlık yerleşimin yoğun olduğu Davutlar ve Güzelçamlı Bölgeleri’nde hayatı olumsuz derece etkileyen büyük çile büyünden ASKİ ve Kuşadası Belediyesi’ne ait çağrı merkezlerinin telefonları resmen kilitlendi.

Kuşadası’nda yaşayan her vatandaş gibi su kesintisi mağduriyeti yaşayan AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gökçe, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda günlük yaşamı işkence haline getiren sıkıntının röntgenini gözler önüne serdi. Kuşadası Halkı’nın bugün yaşadığı çilenin Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yıllık ihmalinden kaynaklandığına dikkat çeken Mustafa Gökçe, o paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Kasım 2013 tarihinde Aydın henüz büyükşehir olmadan önce, Topuklu Efe, 90 milyon Lira'ya Söke-Kuşadası bölgesi için Sarıçay Barajı'nı yapmayı planlıyoruz dedi.

2014 yılında Aydın büyükşehir oldu, Özlem Hanım da büyükşehir belediye başkanı. Ama Sarıçay Barajı'yla ilgili ne bir adım atıldı ne de bir çivi çakıldı.

Özlem Hanımın Sarıçay'ı gündeme getirmesinden geçen 4 senenin sonunda Mayıs 2017'de ASKİ genel kurulunda Sarıçay barajının yapılması için DSİ Genel Müdürlüğünden yetki istedi. Alınan yetkiye rağmen yine tek bir adım atılmadı.

Ta ki DSİ bu yetkiyi Büyükşehirden alıp Devlet olarak biz bu barajı yapacağız diyene kadar.

2019 yılı Ağustos ayında Sarıçay Barajı, isale hatları, depolar, terfi merkezi ve arıtma tesisleri ile birlikte toplam 516 milyon TL ile ihale edildi. Tüm maliyetlerin tamamının DSİ tarafından karşılanacak olan Sarıçay Baraj’nın maliyetini Aydın BŞB 30 yıl boyunca devlete faizsiz olarak ödeyecektir.

Aynı İkizdere barajının DSİ tarafından yapılarak Aydın BŞB'ye devredilip parasını ödediği gibi.

İnşaatı devam eden Sarıçay Barajı 2023 yılında hizmete girerek, her geçen yıl nüfus ve yerleşim alanı olarak büyüyen ve gelişen Kuşadası ve Söke ilçeleri başta olmak üzere Davutlar ve Güzelçamlı mahallelerine yıllık 20 milyon 750 bin metreküp içme-kullanma suyunu temin edecek.

Bugün geldiğimiz noktada, 2022 yazının en sıcak günlerinde Kuşadası'nın hemen hemen her mahallesinde günlerce süren su kesintilerinin sebebi, 2013 yılında Sarıçay Barajı’nı ben yapacağım deyip ihale sürecine kadar geçen 5 yılda tek bir çivi dahi çakamayan, inadı ve kaprisi yüzünden bu projeye, dolayısıyla ilçemize bölgemize 5 sene kaybettiren Topuklu Efe'dir.

Söz verdik, yapıyoruz ilanlarıyla ancak afiş belediyeciliği yapan BŞB Başkanı Topuklu Efe'ye bu susuz yazın hesabını Kuşadalı, Davutlarlı, Güzelçamlılı hemşehrilerimiz ilk yerel seçimlerde sandıkta soracaktır.”

 


  • post

Yorum Yazın