Leylek yuvalarında plastik tehdit!

Leylek yuvalarında plastik tehdit! Leylek yuvalarında plastik tehdit!

Ot ve samanların arasına karışan naylon iplere dolanan yavru leylek, doğa severlerin müdahalesi ile kurtarılarak özgürlüğüne kavuştu

Söke’nin Serçin Köyü’nde leyleklerin yuva yaparken topladığı ot ve samanların arasına karışan naylon iplere dolanan yavru, muhtarın dikkati sayesinde hayata döndürüldü. Köydeki tek leylek yuvasındaki bir yavrunun günlerce yerinden kımıldamadığını gören muhtar Mustafa Çay, Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nden (EKODOSD) yardım istedi. Olay  yerine gelen EKODOSD gönüllüleri, yavru leyleği zorunlu esaretinden kurtarıp özgürlüğüne kavuştururken, yuvadaki plastik atıkları temizledi.

Sosyal Medya hesabından kurtarma operasyonuna yer veren EKODOSD, doğaya gelişigüzel atılan plastik atıkların neden olduğu tehlikelere dikkat çekti. Söz konusu atıkların her yıl fazlalaştığına dikkat çekilen paylaşımda örnek olay ve muhtemel sonuçları şöyle ifade edildi:

“Yaz göçmeni leylekler ülkemize gelerek üremelerini gerçekleştirdi. Yumurtadan çıkan yavrular büyümeye başladı. Yavruların en sıkıntılı günleri de büyümeye ve hareketli olmaya başladığı bugünler olmaktadır.

Leylek yavrularını tehdit eden en önemli sorunların başında, çevre kirliliği oluşturmaktadır.

Geçmiş yıllarda kırsal alanlarda çevre kirliliği daha az yaşanmaktaydı. Yumurtadan çıkan yavruları çalı çırpıya takılıp yaralanmasın diye, leylekler tarafından, yuvaya ot ve saman gibi yumuşak malzeme getirilirdi.

Ancak zamanla leyleklerin davranışlarında değişiklikler oldu. Ot ve saman yerine, doğaya atılan ve taşınması daha kolay olan naylon plastik atıklar, plastik saman ipleri, gübre çuvalları ve eski kıyafetler gibi pek çok atık malzemeyi yuvalarına taşıdıkları görüldü.

Bu malzemeler ilk bakışta yumuşak rahat ederler gibi düşünülse de atıkların içinde bulunan plastik saman ipleri yavruların sakat kalmasına ve ölümüne yol açtıkları görüldü.

Bugün Serçin muhtarı Mustafa Çay aradı. Köylerindeki tek leylek yuvasında yavru bir leyleğin plastik saman iplerine dolandığı ve hareket edemediğini söyledi.

Söke AYDEM Elektrik Dağıtım şirketini arayarak araç desteği istedik. Personelle yuvaya çıkarak yavrunun durumuna baktık. Anne leylek yuvayı terk ederek komşu direkten yavrusunun kurtarılışını izledi. Yavrunun ayağına takılan plastik saman ipi, yavru döndükçe bacağını sıkarak neredeyse kopacak hale getirdiğini gördük.

Yavrunun bacağı plastik ipten kurtarılarak, gerekli ilk yardımı yapıldı.

Adeta çöpe dönen yuva içindeki atık malzemeler aşağıya alındı.

Serçin’in yavru leyleği kurtuldu. Ancak 445 yuvanın olduğu Aydın bölgesinde, diğer yuvalarda nelerin yaşandığını bilmiyoruz. Ne yazık ki birçok yuvada bu tür dramların yaşandığını bir ihbarla ya da halkalama çalışmaları esnasında görebilmekteyiz.

Doğal dengenin çok önemli türlerinden biri olan leylekler, tarım zararlılarını azaltması bakımından çiftçilerin yakın dostudurlar. Leyleklerin çoğalması zirai ilaçların azalmasını sağlayacaktır. Leyleklerin korunması, bir bakıma insanların ve doğal dengenin korunmasını da sağlayacaktır.

Çevreye atılan atık maddelerin leylek yavrularında olduğu gibi, nadir türlerin sakat kalmasına ya da ölümüne neden olduğu bilinmelidir.

Özellikle kırsal kesimlerde hayvancılık yapanlar, samanlarından kestikleri plastik siyah ipleri kesinlikle doğaya atmamalı, mutlaka toplamalıdır.

Saman balyası yapım yöntemlerinde plastik siyah ip yerine başka bir malzeme kullanılabilir mi bunun da araştırmasını yapacağız.

Ancak en doğrusu doğaya atılan başta siyah saman ipleri olmak üzere tüm atık malzemelerin toplanması ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesidir.”

 


  • post

Yorum Yazın