Mübadele Mirası, Milli Park’ta yaşıyor!

Mübadele Mirası, Milli Park’ta yaşıyor! Mübadele Mirası, Milli Park’ta yaşıyor!

Dilek Yarımadası Milli Parkı, sayıları her geçen gün artan atlar sayesinde rengârenk bir doğa manzarasına ev sahipliği yapıyor. Milli Park’taki doğal yaşamın sembolü haline gelen atların 100 yıl önceki mübadele döneminde Kuşadası’nı terk eden Rumlar tarafından serbest bırakılan atların soyundan geldiği ifade ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı’na yerleştirilen fotokapanlar aracılığıyla yaban hayatını izliyor. Fotokapanlardan elde edilen görüntüler, giderek artan sayılarıyla dikkat çeken yılkı atlarının tamamen vahşileştiğini ortaya koyuyor. Bu atların, ziyarete kapalı binlerce dönüm alanda uyum içinde yaşadıkları ve yiyecek ile su ihtiyaçlarını sorunsuzca karşıladıkları gözlemleniyor. Yılkı atları, gruplar halinde dolaşarak otlanıyor.

Mübadele sırasında Rumlar tarafından salıverilen hayvanların büyük bir kısmının Dilek Yarımadası Milli Parkı’na gittiği ve geçen bir asır içinde bu atların tamamen vahşileşerek doğal hayata uyum sağladığı belirtiliyor.

Milli Park’ın iç kısımlarında özgürce dolaşan bu yılkı atları, bölgeye ayrı bir güzellik katıyor. Vahşi tabiatın hüküm sürdüğü bu alanda, yılkı atları doğanın bir parçası haline gelmiş durumda. Yılkı atlarını ilginç ve değerli kılan ise hikayeleri.


  • post

Yorum Yazın