Samson Dağı eteklerinde cinayet!

Samson Dağı eteklerinde cinayet! Samson Dağı eteklerinde cinayet!

Güzelçamlı’da, Milli Park sınırı dibinde ve Panionion antik Kenti koruma alanı içinde çam ağacı kıyımı başladı. Genç-yaşlı ayrımı yapılmaksızın yüzlerce ağaç köklerinden kesildi…

Binlerce zeytin ve meyve ağacının rant uğruna betona kurban edildiği Kuşadası, yeni bir doğa katliamı ile karşı karşıya kaldı. Kuşadası Belediyesi’nin yıllar önce Güzelçamlı’da öğrenciler tarafından dikilen fıstık çamlarının olduğu bölgeyi moloz döküm alanı olarak kullanmasına karşı yargı süreci devam ederken, tartışmalı bölgenin yakınlarında çam ağacı katliamı yaşandı. Samson Dağı eteklerinde, bir bölümü Milli Park’a eklenen bölümde, bir bölümü de özel mülkiyete ait arazilerde bulunan koruma altında olması gereken yüzlerce çam ağacı kökten kesildi. Katliam sırasında çok sayıda genç ağaç, kereste haline getirilmekten kurtulamadı.

Sahili ile ormanı ile tabiat düşmanlarının hedefi olmaktan bir türlü kurtulamayan Güzelçamlı’da, Panionion Antik Kenti koruma alanı içindeki 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nda sürdürülen kıyım, bölgedeki bir başka çevre felaketini de ortaya çıkardı. Ağaçlar kesilince bölgenin çöp ve moloz deposu olarak kullanıldığı anlaşıldı. Kesilen ağaçlardan elde edilen keresteleri toplayarak alal-acele kamyonlara yükleyen ekipler, kim veya kimler tarafından bölgeye taşındığı belirlenemeyen kamyonlar dolusu moloz ve çöpü ortada bıraktı.

Bir bölümü orman arazisi, bir bölümü de özel mülkiyete ait araziler üzerinde gerçekleştirilen ağaç katliamı sonrasında alanın büyük bölümü kesilen ağaçların dallarından temizlendi. Görgü tanıklarının, “inşaat hazırlığı yapılıyor” şeklinde değerlendirdiği çam kıyımının amacı ve izinli olup olmadığı yolunda bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Ağaç kesimi yapan işçiler de yerleşim merkezinin hemen yanı başındaki katliam talimatının kimler tarafından verildiği yolundaki soruları cevapsız bıraktı.


  • post
  • post
  • post
  • post
  • post
  • post
  • post

Yorum Yazın