Sarıçay Barajı’nı tehdit eden CB kararı mahkemelik oldu!

Sarıçay Barajı’nı tehdit eden CB kararı mahkemelik oldu! Sarıçay Barajı’nı tehdit eden CB kararı mahkemelik oldu!

Kuşadalı Avukat Dr. Bülent Tokuçoğlu, Söke’nin Çavdar Köyü’ndeki madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi için alınan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın iptali için Danıştay’da dava açtı. Tokuçoğlu dava dilekçesinde bölgedeki madencilik faaliyetlerinin Söke, Kuşadası, Davutlar ve Güzelçamlı’nın içme suyu kaynağı için tehdit oluşturacağına dikkat çekti.

Söke, Kuşadası, Davutlar ve Güzelçamlı’nın su ihtiyacını karşılayacak Sarıçay Barajı’nı besleyen Sarıçay Deresi’nin bulunduğu bölgede madencilik faaliyetlerinin genişlemesine olanak sağlayan Cumhurbaşkanlığı kararı, 17 Ağustos 2023 tarihinde alındı. 7503 numaralı kararla, linyit üretiminin sürdürülmesi amacıyla Çavdar Köyü’ndeki pek çok arazi için acele kamulaştırma kararı verildi. Karar, çevre örgütleri ve bölge sakinleri tarafından büyük bir tepki ile karşılanırken, Avukat Dr. Bülent Tokuçoğlu Çavdar Köyü adına kararın iptali için dosya hazırlığına girişti. Ancak köy sakinleri dava konusunda kararsız kalınca Tokuçoğlu iptal davasını kendi adına açtı. Avukat Tokuçoğlu, Danıştay’a sunduğu itiraz dilekçesinde, Acele Kamulaştırma Kararı’nın yürürlükteki Zeytin Kanunu’na aykırılığının yanı sıra yakın gelecekte Söke, Kuşadası, Davutlar ve Güzelçamlı’nın su ihtiyacını karşılayacak olan Sarıçay Barajı’nda neden olacağı kirliliğe dikkat çekti.

Bölgede madencilik faaliyetinde bulunan bir firmanın bağışladığı seyyar cenaze yıkama aracı ile Türkiye gündemine giren Çavdar Köyü sakinlerinin de kamulaştırma bedellerinin açıklanmasından sonra hukuki yollara başvuracağı öğrenildi.

 


  • post

Yorum Yazın