“Şer ittifakı” yine devreye girdi!

“Şer ittifakı” yine devreye girdi! “Şer ittifakı” yine devreye girdi!

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası Tariş arazisi üzerinde gerçekleştirdiği senaryo bir kez daha hayata geçirildi. Çevre yolu üzerindeki eski çöplük alanı ile Yaylaköy’de verimli tarım arazilerini yapılaşmaya açan imar planları itirazlara rağmen Büyükşehir Belediye Meclisi’nden onay aldı.

Bilimsel raporlara göre rekreasyon alanı olarak kalması gereken ancak Kuşadası Belediyesi’nin eski çöplük üzerinde AVM inşa edilmesine olanak sağlayan imar değişikliği Büyükşehir Belediye Meclisi’nden ikinci kez onay aldı. İtirazlar üzerine planda göstermelik değişiklikler yapan Kuşadası Belediyesi’nin tepkilerden kurtulamayan hamlesi, Büyükşehir Meclisi ikinci kez vize verdi. Bu kararla “felaket imarı” olarak tanımlanan plan tadilatının iptali için yargı yolu açıldı.

Büyükşehir Meclisi, Kuşadası’nın doğasına ikinci darbeyi Yaylaköy’den vurdu. Kuşadası Belediye Meclisi’nin, eski köyleri kısmen de olsa koruma altına alacak “kırsal mahalle statüsü” veren kararını gündeme bile almayan Büyükşehir, Yaylaköy’de tarım arazilerinin yapılaşmaya açılmasının önünü açan 180/1 numaralı parsel için hazırlanan 1/5000’lik üst ölçekli plan değişikliğini, Mimarlar Odası’nın itirazını reddederek kabul etti. Bu kararla statü değişikliği hala onaylanmayan tüm köylerde tarım arazilerinin imara açılmasına emsal oluşturuldu.


  • post

Yorum Yazın