Torpilin bu kadarına pes artık!

Torpilin bu kadarına pes artık! Torpilin bu kadarına pes artık!

Kuşadası Belediyesi’nin, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “adrese teslim” olarak tanımladığı 21/B yöntemi ihale ile çevre yolu peyzaj ihalesini üstlenen firmanın, binlerce metrekarelik tesislerinin kaçak olduğu anlaşıldı. Belediye ekipleri, Başkan Ömer Günel’in siyasi rakiplerine ait konutlara bile santimlik gerekçelerle imar kanununa muhalefet edildiği gerekçesiyle cezalar yağdırırken, Florart’ın Kirazlı yolundaki dev tesislerinin gözden kaçması tuhaf bir durum olarak değerlendirildi.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in Kuşadası Genç İşadamları Derneği’nden de yakın arkadaşı olan Atilla Yurtseven’in ailesine ait Florart Peyzaj’a ait tesisler, Kirazlı yolundaki adresine tartışmalı çevre yolu peyzaj ihalesinin ardından taşındı. Florart, tapuda Türkmen Mahallesi 363/2 numaralı parselde kayıtlı bulunan ve zeytinlik olarak tanımlı 6 bin 299 metrekarelik arazi üzerinde hızla yapılaşmaya giderken, Kuşadası’nın en büyük peyzaj şirketine ait Karaova’da kurulu seralar belediye ekipleri tarafından “imar kanununa aykırı” bulunarak yerle bir edildi.

Ömer Günel’in işbaşına gelmesinden sonra Kuşadası Belediyesi’nin peyzaj hizmetlerinde en önemli aktörlerinden biri haline gelen, hizmet alımlarında aslan payını kaptığı ifade edilen Florart Peyzaj’ın Kirazlı Yolu’ndaki yeni tesisleri ile ilgili ilginç detay geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Yapılan araştırmada tesislerin yer aldığı Türkmen Mahallesi’ne kayıtlı 363/2 numaralı parselin 1/100.000’lik üst ölçekli imar planlarında “tarımsal niteliği korunacak alan” olarak işaretlendiği anlaşıldı. Sözü edilen parselin 800 metrekarelik bölümü kentsel gelişim alanı içinde yer almasına rağmen, bu bölüme ait uygulama imar planlarının yapılmayışı ve yapılaşmanın bu bölgenin dışında yer alması, tesisin bütününü kaçak durumuna soktu. Tesislerin yer aldığı parselin tapu kayıtlarında “zeytinlik” olarak görünmesi ise buradaki yapılaşmayı 3573 sayılı Zeytincilik Yasası’na da aykırılık olarak değerlendirildi.

BUNLAR DA AYNI FİRMAYA YAPILAN KIYAKLAR

https://slkhaber.com/kusadasi-nda-yuz-kizartan-ihale/

https://slkhaber.com/torpil-artik-sinir-tanimiyor/


  • post

Yorum Yazın