Atatürk’ün emanetine ihanet!

Atatürk’ün emanetine ihanet! Atatürk’ün emanetine ihanet!

Milli Mücadele Kahramanı ve yakın dostu Mahmut Esat Bozkurt nedeniyle, Atatürk için Kuşadası’nın ayrı bir yeri olmuştur. Ulu Önder, 4 Şubat 1924’teki ilk Kuşadası ziyareti sırasında, İtalyan Şirketi SOKA’ya ait sahildeki zeytinyağı ve sabun fabrikasını da gezer. Ancak fabrika girişinde İtalyan bayrağının dalgalandığını görünce bir anda yüzü asılır. Yanındakilere dönerek, “Burada kapitülasyonlar hala kalkmadı mı? Burası Türk toprağı. Buralar da Türk milletinin malı olmalı” diye seslenir.

Atatürk’ün bu tepkisi üzerine harekete geçilerek, tesislerin ve alanın satın alınması için İtalyan şirketi ile pazarlığa oturulur. Ancak SOKA, fabrika ve arazisinin satışı konusunda yıllarca ayak diredikten sonra işletme Türk Milleti adına Tariş tarafından satın alınır. Hem Gazi’nin talimatının yerine getirilmiş olması, hem de millete ait bir tesis sahibi olmak Kuşadası halkını fazlasıyla sevindirir. Tesis ve arazi, artık Kuşadası’nın gözbebeği olmuştur.

Ne var ki, 2014 yılına gelindiğinde Tariş, manevi değeri maddi karşılığından kat kat fazla olan araziyi satma kararı alır. Ancak satış kararı Kuşadası halkını ayaklandırır. Halkın talebi üzerine Kuşadası Belediyesi devreye girse de, bu değerli mülkü satın almaya gücü yetmez. Satış süreci devam ederken son hamleyi Aydın Büyükşehir Belediyesi yapar ve 2016 yılında Kuşadası’nın sembolü haline gelen değerli araziyi satın alır.

Büyükşehir’in girişimi halkı sevindirse de, bu kez “burada ne yapılacak” kuşkusu başlar. Kuşku dalgasının giderek yayılması üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu referanduma giderek kararı halka bırakır. 2018 yılında sandıktan çıkan sonuç nettir; Kuşadalı, buranın “yeşil alan” olarak kalmasını istemiştir.

Sandığa giderken, “burasını halkın istediği şekilde değerlendireceğiz” sözünü veren Çerçioğlu, 2019 seçimleri tamamlanıncaya kadar Atatürk’ün isteği üzerine Türk milletinin mülkiyetine geçen arazi konusunda hiçbir adım atmaz. Ancak seçim süreci tamamlandıktan sonra niyet ortaya çıkar. Yeşil alan olması istenen arazi üzerinde belediye hizmet binası ve katlı otopark yapılacaktır. Neticede halka istediği yeşil, suni çimler ve saksıdaki birkaç bodur bitkiden ibaret kalırken ağaçların yükselmesi beklenen bölgeye devasa bir hizmet binası dikilir. Yani Kuşadalı resmen ihanete uğramıştır.

Ama ihanet süreci bununla bitmez. Hizmet binasının tamamlanmasından sonra ikinci bir ihale açılarak alandaki tescilli binaların restorasyonu başlatılır. Proje açıklandığı dönemde, Kültür Merkezi olarak halkın kullanımın açılacağı duyurulan tescilli yapıların alandan İtalyan Bayrağının inmesine vesile olan Kuşadalı Kuvayi Milliye Kahramanı Mahmut Esat Bozkurt anısına bir etnografya müzesi ve yerel tarih müzesi olarak değerlendirilmesi beklenirken, torbadan sürpriz çıktı. Özel olarak restore edilen yapılardan biri, Altın Güvercin yarışmalarının kadrolu sunucusu Okan Bayülgen’e kiralanıverdi! Sonuç; Türk Milleti, Atatürk’ün sahibi olmasını istediği o yapıya girebilmek için para ödemeye mahkum edildi. Bir başka deyişle mülkün sahibi kiracı durumuna düşürüldü.

Eminim ki, Tariş alanındaki her gelişmeyi satır satır yazan tarih, Atatürk’ün emanetine yapılan saygısızlığı da mutlaka yazacaktır. (İ.A)

ADIM ADIM İHANET SÜRECİ:

https://slkhaber.com/turkiye-nin-en-torpilli-mekani-kusadasi-nda-kapilarini-aciyor/


  • post

Yorum Yazın