Belediyenin kapattığı tesis yandaşa “rant” kapısı oldu!

Belediyenin kapattığı tesis  yandaşa “rant” kapısı oldu! Belediyenin kapattığı tesis yandaşa “rant” kapısı oldu!

Kuşadası’nın en gözde bölgelerinden liman bölgesinde, mülkiyeti Kuşadası Belediyesi’ne ait kafe, yarattığı rant ile belediye yönetimine yakın yatırımcıların gözdesi oldu.

Özer Kayalı döneminde belediye şirketi Arya’ya tahsis edilerek Pusula Cafe olarak işletilen ve büyük rağbet gören mekan, Ömer Günel’in işbaşına gelmesinden sonra anlaşılmaz bir kararla kapatıldı. Kuşadalılar işletmenin yenilenmesini beklerken, terasıyla birlikte 900 metrekare büyüklüğündeki mekan, Ömer Günel’in yakın dostu olan işletmeci Akay İncili’ye kiralandı. İncili tarafından bir süre balık restoran olarak işletilen ve alkol dahil her türlü ruhsatı bulunan işletme, daha sonra yurt dışında yaşadığı belirtilen bir işletmeciye devredildi. Akay İncili’ye 150 bin Euro kazandırdığı iddia edilen devir, “Belediye mülkleri 3. şahıslara kiralanamaz” kuralı gereği uzun süre tartışma konusu oldu. Ancak Akay İncili’nin, devir için kiracı olarak görünen şirketi devrettiği ortaya çıkınca bu yöndeki tartışmalar son buldu. Ne var ki, bu devire bir belediye meclis üyesinin aracılık iddia ettiği dedikoduları nedeniyle mekan gündemden düşmedi.

Kuşadası’na yeni bir soluk kazandırma iddiasıyla yola çıkan yeni işletmeciler, bir-kaç düzenlemeden sonra 900 metrekare büyüklüğündeki mekanı elden çıkarma kararı aldı. 12 bin 500 liralık aylık kira bedeli ile emsallerine göre “sudan ucuz” olarak değerlendirilen işletme için bu kez 3 milyon 850 bin lira fiyat biçildi. Belediye yerine kiracılarının kasasını dolduran eski Pusula Kafe’nin bulunduğu adrese ait devren kiralık ilanları, internet ortamında da yayınlanmaya başladı.


  • post

Yorum Yazın