Caferli, geçmişini geri istiyor!

Caferli, geçmişini geri istiyor! Caferli, geçmişini geri istiyor!

Kuşadası’nın “sakin köy”ü, “kırsal mahalle statüsüne” dönebilmek için harekete geçti. Tarımsal üretimin geleceğinden endişe duyan Caferli Köyü Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği, Aydın Büyükşehir ve Kuşadası Belediyeleri’ne bir çağrı yaparak, konunun belediye meclislerine taşınmasını istedi.

Büyükşehir Yasası ile birlikte, 2012 yılından itibaren Kuşadası Belediyesi sınırları içine dahil edilen Caferli, tarımsal üretimin artırılması amacıyla bazı köylerin yeniden kırsal mahalle statüsüne dönüşüne onay veren yasadan yararlanmak için çalışmalara başladı. Caferli Köyü Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı, 1982 Avrupa ve Türkiye Güzeli Nazlı Deniz Kuruoğlu, sosyal medya hesabından dönüş yasasını hatırlatan paylaşımında, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’i etiketleyerek bu konudaki talebe dikkat çekti.

Bazı ilçe belediyelerinin gerek yapılaşma alanlarının daralması, gerekse emlak vergisi ve ruhsat gelirlerinin elden gitmesi nedeniyle soğuk baktığı düzenlemenin tarımın geleceği için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Nazlı Deniz Kuruoğlu, Caferli’nin üretim konusundaki potansiyeline vurgu yaptı. Kendisini Caferli’ye adayan ve köyün doğal dokusunun korunması için her platformda büyük mücadele veren Caferli Köyü Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Kuruoğlu, Caferli’nin imar planlamasından uzak tutulmasının ilçe tarımı için hayati önem taşıdığını belirtti. Caferli’nin bir üretim merkezi olduğunu ifade eden 1982 Avrupa ve Türkiye Güzeli, “Üretim alanları giderek azalıyor. Bu nedenle var olanlar en iyi şekilde korunmalı. Caferli de bunlardan biri. Gelecekte Kuşadası’nı besleyecek olan bu bölgenin yasal statü ile korunması çok önemli” diye konuştu.

STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIYOR?

Uygulamaya giren yasaya göre, kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan belirlemesi için önce ilgili ilçe belediye meclisince karar alınır. Teklifi içeren bu karar, gerekçeleri ile beraber büyükşehir belediye başkanlığına gönderilir. İlçe belediye meclisinin kararının ve teklifinin büyükşehir belediye başkanlığı kayıtlarına intikal ettiği tarihten itibaren büyükşehir belediye meclisinin yapacağı ilk toplantıda karar ve teklif gündeme getirilir ve büyükşehir belediye meclisi, en geç doksan gün içinde kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan tespitine ilişkin kararını verir.

  


  • post

Yorum Yazın