Darbeciler sahaya indi!

Darbeciler sahaya indi! Darbeciler sahaya indi!

CHP Aydın Milletvekilli Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ile birlikte partili belediyeleri ziyaret edip bazı temaslarda bulunuyor.

İki vekilin, yanlarına il başkanını alarak tura çıkması normal. Ama yanlarına hep aynı belediye başkanını ve o’nun ekibini alıyorlarsa ortada garip bir durum var demektir.

Bir kere, Ömer Günel’in o vekillerin yanında olması için, kendisini diğer başkanlardan ayıran bir özelliği yok.

“Başarılı” desen, öyle olsa oylarını arttırdı. Oysa ki Günel Kuşadası’nın seçmen sayısı artmasına rağmen 2019 seçiminde aldığı oyları bile koruyamamış bir siyasetçi.

“Çok seviliyor” desen, kendi seçmeninin sadece yüzde 29.5’unun oyunu alabilmiş bir isim. Demek ki sevmeyeni daha fazla.

ADAYLIĞI KONUSUNDAKİ KUŞKULAR

Genel Merkez tarafından aday gösterildiği için 2. Kez bu göreve seçilmesinden başka hiçbir özelliği yok. Kaldı ki adaylığı ne kadar hak ettiği yolundaki şüpheler hala ortadan kalkmış değil.

Sadece benim değil, pek çok kişinin gördüğü kadarıyla bu üçlüyü bir araya getiren en önemli ortak nokta, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na karşı besledikleri antipati. Sokak jargonuyla açıklarsak; “Özlem Çerçioğlu düşmanlığı.” Siyaseten taraflar bu gerçeği inkar edebilir. Ama ne kadar inkar ederlerse etsinler bu kanaati kimsenin kafasından söküp atamazlar.

Malum, Ömer Günel cephesi yazar Ergün Poyraz’ın Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu’nu ziyareti sonrasında resmen linç kampanyası başlattı. Ergün Poyraz’ın Ömer Günel ile ilgili iddialarını CHP’ye yapılmış saldırı gibi lanse edip, kızılca kıyameti kopardılar. Eğer CHP’li bir başkanı hedef alan her suçlama partiye mal edilmiş olsaydı, bu olaydan önce yıllardır her fırsatta Özlem Çerçioğlu’nu yerden yere vuran Gazeteci Emin Aydın’la yakın ilişkilerinden dolayı Günel’in de benzer bir tartışmanın hedefi olması gerekirdi. Neyse uzatmaya gerek yok. Geçmişte Ömer Günel’in dönemin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki sözleri hala unutulmadı. Buna rağmen kimse Günel’in cezalandırılmasını istemedi. Neyse…

BAYRAM DEĞİL, SEYRAN DEĞİL

Bu günlerde de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İDO ile ortaklık kurup Kuşadası-Samos arasında feribot seferi düzenlediği için ihanetle suçlanmaya başladı. İlginçtir İzmir medyası da garip tartışmanın içine çekildi. İzmir’de bu yönde yayın yapan bir-kaç gazeteci arkadaşa sordum. Hepsinin de yanıtı aynı; Haber servisleri bizzat Kuşadası Belediyesi Basın Bürosu tarafından yapılmış.

Yani Ömer Günel ekibi Özlem Çerçioğlu’na saldırıp, Büyükşehir Belediye Başkanı’nı yıpratmak ve gözden düşürmek için ellerinden geleni ardına koymuyor.

Şimdi gelelim “nezaket” paketine sığdırılmak istenen ziyaretlere.

Bülent Tezcan ve doğal olarak Süleyman Bülbül’ün Özlem Çerçioğlu’nun Aydın Büyükşehir Belediyesi üzerindeki otoritesine hiçbir zaman tahammülleri olmadı. Ama 31 Mart sonrası bu otorite, Kuşadası Belediye Başkanı’nın da elini-ayağını bağlamaya başlayınca rahatsızlık tavan yaptı. Her ne kadar temaslarının içeriğini gizli tutmaya çalışsalar da, gittikleri ilçelerde Belediye ve İlçe Başkanlarını kullanarak meclis üyelerine ulaşıp, önce Çerçioğlu’nun Büyükşehir Meclisi’ndeki hakimiyetini ve otoritesini tartışmaya açmak, ardından da ona muhalif gruplar oluşturma gayretleri şimdiden açığa çıktı.

Yani, büyük ihtimal bundan sonra gizlilik içinde yürütecekleri benzer çalışmalarla Özlem Çerçioğlu’nu Büyükşehir Meclisi’ne hükmedemeyen bir figür haline getirerek itibarsızlaştırmak için ellerinden geleni yapacaklarından kimsenin kuşkusu kalmadı.

Tabii bir de şimdiden Günel’i gelecek dönemin Büyükşehir adayı olarak kabul ettirme çabalarını da es geçmemek gerek.

Ne de olsa, “hayal görmek bedava!” (İ.A.)


  • post

Yorum Yazın