Kuşadası, Kuşadası olalı hiç bu kadar rezillik yaşamadı!

Kuşadası, Kuşadası olalı hiç bu kadar rezillik yaşamadı! Kuşadası, Kuşadası olalı hiç bu kadar rezillik yaşamadı!

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in seçmen nezdindeki karşılığı olmadığını ortaya koyan anketlerden sonra, ortaya çıkan tabloyu değerlendiren ve bizzat CHP’liler tarafından hazırlanan rapor Türkiye gündemine düştü. Usta Gazeteci Soner Yalçın’ın sahibi olduğu ODATV, raporla ilgili analizini “Yolsuzluk, usulsüzlük, dayak... Yer: Kuşadası” başlığı ile yayınladı.

Yayınlarıyla CHP’de değişimin sözcülüğünü yapan ODATV’nin haberine göre, Kuşadası tarihi boyunca Günel dönemindeki kadar rezillik yaşamadı. ODATV, daha önce slkhaber.com’da da yayınlanan raporu şu ifadelerle gündeme taşıdı:

“Yerel seçimler için aday çalışmalarını sürdüren CHP Genel Merkezi, Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinden Kuşadası hakkındaki iddialarla karşı karşıya. Aydın’daki CHP'liler tarafından hazırlanan rapora göre, belediye başkanı Ömer Günel hakkında çok konuşulacak iddialar yer alıyor.

Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin bir kısmına ulaştırılan raporda, başkan Günel hakkındaki iddialar sıralandı. Rapordaki iddialar özetle şöyle:

10 MADDELİK RAPOR

"1. Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan Türkiye İşçi Partisi (TİP) yönetimi, 1 Aralık 2023 tarihinde Kuşadası Belediyesi ve belediye başkanı Ömer Günel hakkında suç duyurusunda bulunduğundan Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri ile Sayın Ömer Günel’in uzlaşı yapılamaz algısı yerleşmiştir.

2. Zafer Partisi ve Memleket Partisi Kuşadası ilçe yönetimleri ile belediye başkanı Sayın Ömer Günel’in doku uyuşmazlığı olduğu ilçe halkı tarafından konuşulmaktadır.

3. Sayın Ömer Günel; ADD Kuşadası, Esnaf Odası, Balıkçılar Odası, Mimarlar Odası, Ticaret Odası ve Şoförler Odası seçimlerine müdahale ederek taraf olduğu adaylar kaybetmiştir. Sivil toplum ile kavgalı belediye başkanı olarak görülmektedir.

4. İlçede planlanan tek yön uygulamasına gelen eleştirilere tahammül etmeyerek 'alışacaksınız' diyerek halkı karşısına almıştır.

DUYGUSAL KOPUŞ

5. Belediye yönetimi, yıkım ve mühürleme işlemlerinde özensiz davranarak muhalif ve yöre halkına yönelik bir uygulama olduğu algısı yerleşmesine sebebiyet vermiştir.

6. Ege bölgesindeki illerde yapılan yörük kültürünün önemli bir parçası olan geleneksel deve güreşlerinin yapılmasını engelleyerek yöre halkı ile belediye yönetimi arasında duygusal kopuşa sebebiyet vermiştir.

7. Sayın Ömer Günel’in pazar ve çarşı esnafı ile tartışıyor olması, Meclis kararı alarak işgaliye ücretlerinin yüzde 400 artışı ile 'esnaf dostu belediye' anlayışına zarar verdiği ayrıca belediye başkanvekili görevindeyken Emre Fazlılar’ın bir esnafın saldırısına maruz kalarak darp raporu aldığı “esnafla kavga eden belediye başkanı” olarak konuşulmaktadır.

8. Belediye başkan yardımcısı Oğuzhan Turan’a silahlı saldırı teşebbüsünde buluna kişinin belediye başkanlık makamında ağırlanması ve fotoğraf verilmesi 'mafya ile uzlaşı' algısı yaratmıştır.

9. Gazeteci/Yazar Ergün Poyraz’ın dövülerek yoğun bakıma alınması Sayın Ömer Günel sorumlu olduğu algısı ilçe geneline yerleşmiştir.

10. Belediyemize yapılan 'yolsuzluk operasyonuna' halkı bilgilendirmede zayıf kalındığı için 'yolsuzluk yapıldı' algısına sebebiyet verilmiştir. Son beş yılda siyasi kadroların tamamı tasfiye edilerek ortak akıl yerine, tek karar verici olan Sayın Ömer Günel’in CHP’li seçmen ile bağlarının koptuğu, kamu gücünü kullanarak İlçe yönetiminde etkili olduğu, üyenin parti ile olan duygusal bağına zarar verdiği değerlendirilmektedir."

KUŞADASI'NDA CHP’DEN KAÇIŞ

Yerel seçimler için Kuşadası Belediyesi Belediye Meclis üyesi aday adayı başvuru sayısının son 20 yılın en düşük seviyesinde kaldığının hatırlatıldığı raporda, şu istatistik yer aldı:

- 2004 Meclis Üyesi aday Adayı Sayısı: 120

- 2009 Meclis Üyesi aday Adayı Sayısı: 180

- 2014 Meclis Üyesi aday Adayı Sayısı: 300

- 2019 Meclis Üyesi aday Adayı Sayısı: 280

- 2024 Meclis Üyesi aday Adayı Sayısı: 59

"ÖMER GÜNEL TEKRAR ADAY OLURSA OY VERMEYECEĞİM"

"31 meclis üyesi adayının gösterileceği belediye meclisine 59 başvurunun olması, seçimlerin riskli hale geldiğinin göstergesidir. Dolayısıyla mevcut belediye başkanının 5 yıllık süreç içeresinde kamuoyunda karşılığı ciddi anlamda azalmıştır. CHP’nin eski belediye meclis üyeleri, eski yöneticiler ve parti üyeleri sosyal medyada ve sokakta 'Ömer Günel tekrar aday olursa oy vermeyeceğim' ifadeleri kullanmaktadırlar." denilen raporun devamında şu ifadeler yer aldı:

"KAYBETME RİSKİ BÜYÜK"

"2019 yerel seçimlerinde yüzde 57.54 oy alan Sayın Ömer Günel’in yapılan anketlerde ki her ne kadar kamuoyu ile paylaşılmasa bile yüzde 34-38 aralığında olduğu herkesçe bilinmektedir.

Yapılan anketler yüzde 57’nin üzerinde veya yakınında olsaydı zaten kamuoyuyla hemen paylaşılırdı.

Gerek genel başkan Sayın Özgür Özel’in gerekse genel başkan yardımcılarımızın kamuoyuna yansıyan açıklamalarında 'memnuniyetsizlik oranı alınan oydan aşağı ise o başkana teşekkür edileceği' ifadeleri sabittir.

"AYRIMCI, KİNCİ, KİBİRLİ DAVRANIŞLAR"

Kuşadası ölçeğinde seçim sonuçları ve mevcut durum üzerinden analiz yaparsak Sayın Ömer Günel ile gidilecek seçimin kaybedilme riskinin yüksek olduğu görülecektir.

Dolayısıyla Ömer Günel tekrar aday gösterilirse karşı bir ittifak oluşacak ve karşı bir konsensüs sağlanacaktır.

Sayın Ömer Günel'in ortak akıldan yoksun, tek karar verici, ayrımcı, kinci, kibirli davranışları ve yönetim uygulamaları yüzünden partimizin oy kaybettiği düşünülmektedir.

Bir başka gerçek de şudur: Başta Kuşadası olmak üzere diğer ilçelerde yaşanacak oy kayıpları, büyükşehir seçimini de olumsuz etkileyeceği değerlendirmektedir.”

2014 VE 2019 SEÇİMLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI

Öte yandan, raporda 2014 ve 2019 yerel seçimlerinin mukayesesi de yapıldı. Buna göre, Özer Kayalı’nın aday olduğu 2014 seçimlerinde CHP’nin hiçbir ittifaka katılmadığı halde oyların yüzde 58.57’ini topladığı, Ömer Günel’in aday olduğu 2019’da ise CHP+İYİ Parti-HDP+SOL Parti ittifakına rağmen oranın yüzde 57.54’e gerilediğine dikkat çekildi. Aynı analizde AKP'nin 2014 yılında yüzde 26.24 olan oy oranının 2019’da yüzde 12.42 artışla yüzde 40.66’ya ulaştığı anlatıldı. 2019 seçimlerinde katılım oranında ortaya çıkan 7 puanlık düşüş ise adaya tepki olarak ifade edildi. Yapılan mülakatlarda, Kuşadası seçmeninin halkla barışık ve şaibesiz bir aday istediğine vurgu yapıldı.

ERGÜN POYRAZ NE DEDİ

11 Nisan 2022'de Kuşadası'nda saldırıya uğrayan yazar Ergün Poyraz, saldırının arkasında CHP'li Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve belediyenin mıcır ihalesi alan bir şirketin olduğunu iddia etti.

Poyraz o dönem yaptığı açıklamada, “Saldırının arkasında kesinlikle Ömer Günel ve bu şirket var. Trilyonlarca yolsuzluğa İçişleri Bakanlığının müdahale etmesi gerekiyor diye düşünüyorum.” dedi.


  • post

Yorum Yazın