Kuşadası Meclisi’nde aday gerilimi!

Kuşadası Meclisi’nde aday gerilimi! Kuşadası Meclisi’nde aday gerilimi!

CHP Genel Merkezi’nin ihracını beklemeye aldığı Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in görevden alınacağı yolundaki beklenti, belediye meclisinde yeni dönemle ilgili arayışları hızlandırdı. Kulislerde, Günel sonrası formüllerin tartışıldığı CHP Grubu’nda Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun koltuk için Evrim Karakoz’u işaret ettiği yolundaki iddialar ilçe örgütü içinde büyük rahatsızlık yarattı.

Edinilen bilgiye göre Ömer Günel’in İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınması halinde üyelerden birini başkan olarak seçme yetkisine sahip olan belediye meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran CHP Grubu’nda soruşturma sonuçlanmadan muhtemel adaylar tartışmaya açıldı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun kontenjanından meclise giren Evrim Karakoz’un Kuşadası’nda yaşamadığına ve Kuşadası’nda siyaset yapmadığına dikkat çeken bazı meclis üyeleri, bu tercihe kapıyı kapatma kararı aldı. Karakoz ismine şerh koyan isimlerin başında geldiği iddia edilen Başkan Yardımcısı Seyfi Seyhan Süvari’nin Günel’e yakın üyelerle birlikte örgütün üzerinde uzlaşma sağlayabileceği bir isim arayışına öncülük ettiği kaydedildi.

Belediye Meclisi’ne Evrim Karakoz’u başkan adayı olarak dayatmanın Kuşadası’nın Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı’nın vesayeti altına alınması anlamına geldiğini belirten bazı partililer, bu durumda 2024 seçimlerinin adayını belirleme görevinin de ellerinden alınması olarak değerlendirdi. Ancak Karakoz ismi hem örgüt içinde, hem de meclis üyeleri arasındaki bir kesim tarafından en makul çözüm olarak kabul gördü. Bu görüşü savunanlar, Ömer Günel döneminin yarattığı olumsuz algıyı yıkabilmek ve 2024’te sandıktan yeniden 1. parti çıkabilmek için Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin çok önemli olduğunun altını çizerek, “Farklı bir isim için diretmek, Özlem Hanım’ı karşımıza almak demek. Özlem Çerçioğlu’nun çalışmak istemediği isimlere karşı olan tavrını geçmişten biliyoruz. Aksi bir durumda geçmişte olduğu gibi belediye yine iş yapamaz hale gelir” diye konuştular.

Bu arada Günel sonrası için formül arayışlarında kulislerde dillendirilen bir başka seçenek ise Özlem Çerçioğlu’nun dayatmasına rağmen Evrim Karakoz’un karşısına bir başka ismi aday olarak çıkarmak. Bu seçeneğin savunucuları da, Cumhur İttifakı’ndan gelebilecek destekle üzerinde uzlaşma sağlanabilecek ikinci ismin kazanabileceğine vurgu yaptı.


  • post

Yorum Yazın